• Diamantová akadémia

1. Kritériá kvality diamantu (4C): FARBA (color)

Zlatnícka dielňa Egne Vám predstavuje štyri základné kritériá (4C), podľa ktorých hodnotíme kvalitu diamantu. Hneď na úvod je dôležitá práve jeho farba. Presne tá býva podstatným atribútom ešte pred vsadením do šperku

Prvým zo štyroch základných kritérií je farba (color). Farba diamantu reprezentuje jeho chemickú čistotu a štruktúru. Zaujímavosťou je, že dokonale číry diamant, priehľadný ako kvapka vody sa v prírode vôbec nevyskytuje. Najkvalitnejšie a teda aj najdrahšie kamene sú tie, ktorých farba sa blíži k absolútnej čírosti a bezfarebnosti a naopak kamene, ktoré nadobúdajú odtiene žltej, či hnedej farby sú považované za menej kvalitné.

Najrozšírenejším štandardom hodnotenia kvality diamantov je stupnica 4C (colorclaritycutcarat) od GIA (Gemology Institute of America), ktorý vznikol v 50tych rokoch minulého storočia. Tá definuje úrovne farebnosti diamantov na stupnici D-Z. Rozdiely vo farebnosti a odtieňoch sfarbenia sú tak malé, že sú často nebadateľné voľným okom, no GIA pridáva presný postup ich skúmania za presne definovaných svetelných podmienok. Pre zjednodušenie sa častejšie používa päť podkategórií farebnosti:

Colorless
(bezfarebné)

D, E, F

Diamanty v tejto skupine sú na prvý pohľad číre a priehľadné. Rozdiely v ich farebnosti zbadajú len profesionálni znalci pri porovnávacej analýze. Vďaka vzácnosti tohto druhu kameňov sú vhodné ako investícia.

D

E

F

Near Colorless
(takmer bezfarebné)

G, H, I, J

Kamene tejto kategórie pôsobia pre netrénovaného pozorovateľa ako úplne priehľadné ale iba dovtedy, kým nie sú prirovnané k diamantom z vyššie uvedenej kategórie. Jemné stopy sfarbenia nie sú viditeľné voľným okom. Vďaka svojej relatívnej čírosti a priehľadnosti sú vhodné predovšetkým na osadenie do šperkov z bieleho zlata alebo platiny kde vďaka farbe drahého kovu vyznejú čiste a pôsobia dokonalým dojmom.

G

H

I

J

Faint Yellow
(veľmi jemné stopy farby)

K, L, M

Diamanty patriace do tretej kategórie z hľadiska farby, sú špecifické viditeľným no jemným farebným nádychom žltej farby. Pri osadení do šperkov z bieleho zlata alebo platiny je ich farebnosť zreteľne viditeľná. Ak Vám neprekáža kontrast kameňa a drahého kovu, môže to pôsobiť neozaj zaujímavo. Pri použití v šperkoch zo žltého, či ružového zlata sa farebný nádych pri pozorovaní voľným okom stáva takmer nepozorovateľným a kamene pôsobia v šperku teplým dojmom. Diamanty na škále K-M na stupnici farebnosti sú obľúbenou alternatívou zákazníkov, ktorí hľadajú relatívnu čistotu kameňa, no vyššiu karátovú hmotnosť za prijateľnú cenu.

K

L

M

Light Yellow
(jemné stopy farby)

N, O, P, Q, R

Žltkasté sfarbenie tejto skupiny diamantov je evidentné. V prípade diamantov okolo odtieňa  champagne môže ich kombinácia v šperku so svetlým drahým kovom pôsobiť zaujímavo. Viditeľné sfarbenie, ktoré je ďaleko od sýtej žltej farby však znižuje hodnotu týchto kameňov. Na trhu je ich dopyt skôr nízky čo značne znižuje ich cenu.

N

O

P

Q

R

Yellow
(zreteľné stopy farby)

S – Z

V prípade kategórie S-Z sledujeme výrazné zafarbenie v jasnej žltej, či decentnejšej hnedo-žltej farbe. Dopyt po diamantoch tejto kategórie je paradoxne vyšší, pretože ich sfarbenie sa blíži k farebným „fancy diamantom“ a zaujímavá sýtosť ich sfarbenia nepôsobí defektne. Diamanty vo farebnej škále S-Z môžu byť zaujímavou voľbou predovšetkým pre fanúšíkov kontrastných kombinácií bieleho zlata alebo platiny s farebným drahokamom.

S – Z

Pri výbere diamantu do zásnubného prsteňa na základe jeho sfarbenia Vás môže rozsah farieb, ktorý budete považovať za číry, zaraziť. Okolité svetelné podmienky, ale aj farba oblečenia, ktorú máte na sebe, prípadne farba interiéru v ktorom si diamant prezeráte môže ovplyvniť Vaše vnímanie farebnosti. V prípade ak si chcete byť istý tým, že kupujete skutočne kvalitný kameň, neváhajte si overiť jeho pravosť.

Diamanty v šperkoch, ktoré nájdete u nás v showroome si viete dohľadať podľa čísla ich certifikátu. Navštívte nás v našej predajni a my Vám radi poradíme ako vybrať ten správny kameň, ktorý z obyčajného prsteňa spraví klenot.

Navštívte nás

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.