• Diamantová akadémia

2. Kritériá kvality diamantu (4C): ČISTOTA (clarity)

V predošlom článku sme bližšie špecifikovali farbu diamantov na základe kritérií definovaných Americkým Gemologickým Inštitútom (GIA).

Okrem farby (color), brusu (cut) a karátovej hmotnosti (carat) sa kvalita diamantov hodnotí tiež na základe ich čistoty (clarity). Prírodné diamanty v priebehu tisícročí vznikajú pod obrovským zemským tlakom. Počas tohto zdĺhavého procesu sa v ich štruktúre môžu vytvoriť rôzne veľké kryštáliky a nečistoty, ktoré narúšajú vizuálny dojem z kameňa a znižujú tak jeho hodnotu.

Dokonalý diamant je takmer priehľadný, bez žiadnych viditeľných defektov. Avšak dokonalé diamanty bez chýb a nečistôt sa v prírode vyskytujú iba zriedkavo. Sú preto vzácne a ich cena je pomerne vysoká.

Ak sa nečistota alebo defekt nachádza na povrchu vybrúseného kameňa hovoríme o kaze.

Naopak ak je vo vnútri, jeho chybu odborne označujeme termínom inklúzia. Kritérium čistoty sleduje nielen počet, ale aj rozsah závad v štruktúre a chemickej mriežke kameňa. Okrem počtu a veľkosti inklúzií je rovnako dôležité aj ich umiestnenie. Kazy v spodnej časti, prípadne po okrajoch sa dajú šikovne ukryť osadením kameňa na šperku, čím sa zachová dojem a príjemný vzhľad celého šperku. Vo všeobecnosti platí, že veľké nečistoty znižujú hodnotu diamantu viac ako niekoľko menších, menej viditeľných.

Čistota diamantu podľa GIA

Čistota diamantu podľa GIA
Kritériá kvality diamantu: ČISTOTA
Kritériá kvality diamantu: ČISTOTA
 
  • Flawless
  • Eye-visible
    inclusions

Čisté pod lupou

FL

Flawless
Bezchybné

IF

Internally flawless
Bezchybné

Do tejto kategórie spadajú kamene označené GIA certifikátom ako FL (Flawless – bezchybné) a IF (Internally flawless – vnútorne bezchybné). Kým FL diamanty nemajú vo vnútri ani na povrchu žiadne kazy a inklúzie, IF kamene majú malé, okom a lupou nepozorovateľné kazy (na vonkajších stranách). Obe kategórie sú extrémne vzácne a ich cena je natoľko vysoká, že sa využívajú skôr ako investičné diamanty, než na osadenie v šperkoch. Diamanty, ktoré spadajú do skupiny “čisté pod lupou” predstavujú len menej ako 4% celkovej svetovej produkcie.

Čisté na pohľad

VVS1 & VVS2

Very very slightly included Veľmi, veľmi jemne znečistené

VS1 & VS2

Very slightly included
Veľmi jemne znečistené

SI1 & SI2

Slightly included
Jemne znečistené

Diamanty z kategórie “čisté na pohľad” sú vyhľadávané pre svoju vynikajúcu kvalitu, čistotu a relatívnu dostupnosť.

Radíme sem kamene s označeniami VVS1 a VVS2 (Very very slightly included – veľmi, veľmi jemne znečistené). Inklúzie na týchto diamantoch sú tak malé, že sú veľmi ťažko pozorovateľné aj pre naozaj skúseného znalca. Po vizuálnej stránke sa blížia k dokonalosti a v šperkoch vyniknú vďaka svojej čistej štruktúre.

Do skupiny kameňov čistých na pohľad patria tiež diamanty označené skratkami VS1 a VS2 (Very slightly included – veľmi jemne znečistené) a tiež SI1 a SI2 (Slightly included – jemne znečistené). Kým pri VS diamantoch je stále zložitejšie spozorovať nečistotu aj pre skúseného znalca pri 10-násobnom zväčšení, na SI kameňoch sú kazy a inklúzie pri zväčšení viditeľné. VS a SI diamanty sú najpopulárnejšou alternatívou pri výbere kameňa určeného na osadenie do šperku.

Hlavnými dôvodmi sú predovšetkým ich kvalita, vizuálna čistota a tiež prijateľná cena. Ak je váš rozpočet obmedzený a hľadáte čo najväčší kameň, Vašou ideálnou voľbou sú SI1 diamanty. Pri tomto stupni čistoty sú diamanty okom čisté aj pri vyššej karátovej hmotnosti. Naopak ak je pre Vás rozhodujúca skôr vizuálna dokonalosť kameňa vhodnejší bude diamant VS1 alebo VS2.

Nečisté na pohľad

I1 – I3

Included
Znečistené

Diamanty s kazmi a inklúziami, ktoré sú viditeľné aj bez zväčšenia označuje škála čistoty GIA stupňami I1-I3 (Included – znečistené). Smerom k stupňu I3 sa zvyšuje počet a rozsah kazov a inklúzii daného kameňa. Pri správnom a precíznom osadení je však možné kompenzovať celkový vizuálny dojem vyrábaného šperku. Jemným obmedzením je v tomto prípade veľkosť kameňa, ktorá je aj napriek relatívne nízkej cene limitovaná. Na veľkom kameni so stupňom čistoty I3 môžu byť totiž nečistoty natoľko viditeľné, že pokazia celkový dojem z klenotu.

Rovnako ako pri farbe diamantu, aj nižšiu čistotu je možné vyvážiť vhodným typom osadenia a výberom správneho kovu. Práve s týmito otázkami Vám veľmi radi pomôžeme priamo v našom showroome v Košiciach, kde sa Vám budú naši odborníci naplno venovať.

Diamanty v šperkoch, ktoré nájdete u nás v si viete dohľadať podľa čísla ich certifikátu. Navštívte nás v našej predajni a my Vám radi poradíme ako vybrať ten správny kameň, ktorý z obyčajného prsteňa spraví klenot.

Navštívte nás

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.