• Všeobecné

Biele zlato vs. platina: Ako si správne vybrať?

Biele zlato vs. platina: Ako si správne vybrať? Ak máte radi belší – striebristý vzhľad šperku, iste ste už natrafili na problém výberu medzi bielym zlatom a platinou. Oba kovy sú vzácne, nádherné a žiarivé – ako si teda správne vybrať? Laici medzi bielym zlatom a platinou častokrát nepostrehnú žiadny rozdiel, no my v našej šperkárskej dielni Egne vieme, že sa od seba podstatne líšia svojimi vlastnosťami, životnosťou, spôsobom starostlivosti a v neposlednom rade i cenami. Tak ktorý kov je pre Vás ten pravý? Radi Vám pomôžeme odhaliť to.

  Biele zlato vs. platina: Ako si správne vybrať?

Biele zlato

Biele zlato je veľmi obľúbeným druhom kovu, ktorý sa vyhľadáva už po celé desaťročia. Jeho popularita narastá najmä pri výrobe klasických, ale i extravagantných zásnubných prsteňov. Ešte pred tým, ako sa rozhodnete pre kúpu šperku z bieleho zlata, by ste však mali venovať pozornosť jeho zloženiu, výhodám, nevýhodám i spôsobu starostlivosti.

Zloženie bieleho zlata

Biele zlato je zliatina zlata s prirodzenou žltou farbou a iných bielych kovov. Najčastejšie sa jedná o tieto kovy:

  • nikel – zabezpečuje vyššiu odolnosť a tvrdosť bieleho zlata,
  • paládium – slúži na zmäkčenie bieleho zlata pre lepšie osádzanie drahokamov,
  • meď – prispieva k zvýšeniu poddajnosti materiálu,
  • zinok – napomáha k dosahovaniu žiarivo bielej farby zlata,
  • striebro – napomáha k dosahovaniu striebristej farby zlata.

Rýdzosť u bieleho 14 karátového zlata sa pohybuje okolo 58,5 % a rýdzosť u bieleho 18 karátového zlata dosahuje hodnotu 75 %. V klenotníctvach môžete najčastejšie naraziť na biele zlato v zložení zlato-paládium-striebro alebo zlato-nikel-meď-zinok. Zlatnícka dielňa Egne však dodáva zlatu žiarivú bielu farbu prímesou ródia. Ródium je veľmi vzácny drahý kov náročný na spracovanie, a preto sa aplikuje na hotový šperk iba v rovnomernej tenkej vrstve. Okrem žiarivého bieleho nádychu zaistí kovu aj vyššiu odolnosť proti poškriabaniu.

Biele zlato vs. platina: Ako si správne vybrať?

Výhody bieleho zlata

Medzi neodškriepiteľné výhody bieleho zlata nepochybne patrí jeho:

  • dostupnosť,
  • priaznivá cena,
  • nízka hmotnosť, ktorá sa odráža v ľahkosti jeho nosenia,
  • žiarivý striebristý vzhľad.

Nevýhody bieleho zlata

Nevýhody nosenia bieleho zlata spočívajú v:

  • možnom výskyte alergických reakcií,
  • nutnosti pravidelnej údržby.

Alergické reakcie vznikajú v dôsledku dlhodobého nosenia šperku s vyššou prímesou niklu a prejavujú sa nepríjemným svrbením, podráždením pokožky alebo dokonca aj vyrážkami. Týmito reakciami trpí priemerne každý ôsmy človek. V našej zlatníckej dielni Egne preto pracujeme len s minimálnym množstvom niklu, ktorý sa pokúšame v čo najvyššej možnej miere nahrádzať spomínaným ródiom. Ak trpíte silnejšími alergiami, neváhajte sa na nás obrátiť a my Vám poskytneme presnú analýzu kovov, ktoré obsahujú naše šperky a odporučíme Vám ten najvýhodnejší variant.

Starostlivosť o biele zlato

Biele zlato vyžaduje v rámci pravidelnej starostlivosti ródiovanie, ktoré zabezpečuje udržanie jeho krásnej žiarivej farby. Okrem ródiovania je žiadúce aj profesionálne leštenie šperku u klenotníka, a to ideálne na každoročnej báze. Pravidelne je tiež potrebné kontrolovať osadenie drahokamov a krapní (úchytov).

 Biele zlato vs. platina: Ako si správne vybrať?

Platina

O platine sa dnes hovorí ako o kove tretieho tisícročia. Hodnota platiny je omnoho vyššia ako hodnota striebra či zlata. Jej popularita značne stúpa aj v šperkárskom priemysle, kde sa čoraz častejšie vyrábajú šperky z tohto luxusného materiálu.

Zloženie platiny

Platina sa vyznačuje svojou prirodzenou bielou farbou s chladnejším odtieňom. Farba platiny nebledne, a preto platinové šperky obsahujú len minimálne množstvo prímesí. Najčastejšie sa jedná o prímes kobaltu, irídia či ruténia. Rýdzosť platiny sa bežne pohybuje od 90 do 95 %. V našej šperkárskej dielni Egne využívame len vysoko kvalitnú 95% platinu.

Výhody platiny

Platina:

  • je vysoko odolný kov, ktorý vzdoruje akýmkoľvek mechanickým poškodeniam,
  • je materiál s vysokým leskom a belosťou,
  • nespôsobuje žiadne alergické reakcie,
  • vyžaduje len minimálnu starostlivosť,
  • vyznačuje sa dlhou životnosťou, a preto je vhodná aj pre investičné účely.

Nevýhody platiny

Medzi nevýhody platiny je možné zaradiť:

  • vyššiu hmotnosť a s tým súvisiace nepohodlnejšie nosenie platinového šperku,
  • vysokú cenu.

Hoci je cena platiny jednoznačne vyššia ako cena bieleho zlata, z dlhodobého hľadiska sa jedná o veľmi perspektívnu investíciu.

    Biele zlato vs. platina: Ako si správne vybrať?

Starostlivosť o platinu

Starostlivosť o platinový šperk je minimálna. Keďže sa jedná o veľmi pevný materiál, drahokamy sú v ňom dôkladne osadené a nehrozí im vypadnutie. Čistenie platinového šperku hravo zvládnete aj doma. Vystačíte si pri tom s bežnými čistiacimi roztokmi na klenoty. V prípade, že Vám kvôli dennodennému noseniu vzniknú na šperku škrabance, môžete využiť profesionálne leštenie u klenotníka.

Ak si aj po preštudovaní tohto článku ešte stále neviete dať rady s výberom toho správneho materiálu, neváhajte nás navštíviť v našom Showroome a nechajte výber toho pravého šperku na profesionálnych klenotníkov zo šperkárskej dielne Egne. Už teraz sa tešíme na Vašu návštevu.

 

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.