• Všeobecné

Základy teórie diamantov

Základy teórie diamantov. Šperky a potreba odlíšiť sa sú rovnako staré ako ľudstvo samo. Pred približne 5 000 rokmi sa pri výrobe šperkov začali používať drahé kovy a o 2500 rokov neskôr sa začali na území starovekej Indie ťažiť prvýkrát diamanty. Na európsky kontinent sa však drahé kamene dostali až v 17. storočí, kedy ich zo svojich ciest po Oriente priniesol francúzsky kupec Jean-Baptiste Taventier a čoskoro sa diamanty stali ozdobou kráľovských korunovačných klenotov, mečov a doplnkov.

V skutočnosti je diamant jedna z prírodných foriem čistého uhlíka. Pri bežnom usporiadaní chemickej mriežky je uhlík šedá, či šedo-čierna mäkká látka. Ak je uhlík vystavený veľkému tlaku a vysokej teplote, rovnako ako hlboko pod zemským povrchom, vytvára tvrdé priehľadné kryštály s pravidelnou štruktúrou. Tie sa vďaka podzemným erupciám dostávajú bližšie k povrchu, odkiaľ sa ťažia. Ich výskyt je však ojedinelý a diamanty sú vzácne. Označenie “drahé kamene” je preto namieste.

Základy teórie diamantov

V priebehu posledných takmer štyroch storočí sa remeselní brusiči diamantov snažia vyvinúť dokonalý postup a tvar, ktorý kameňom dovolí žiariť ešte viac. Vzácnosť, zložitá ťažba a opracovanie, ako aj vysoký dopyt vyhnali ceny diamantov v priebehu storočí do výšky. Šperky sú samy o sebe vizuálnym umením, a preto diamant použitý v klenotníctve musí byť vizuálne dokonalý. To, ako veľmi sa k tomu blíži, predurčuje jeho cenu. Ohodnotiť diamant však nebolo jednoduché. Dlhé roky neexistoval jednotný postup, ako oceniť drahé kamene. Naprieč kontinentmi boli kritériá kvality rozdielne.

Až v roku 1931 založil americký klenotník Robert M. Shipley Americký Gemologický Inštitút (angl. Gemology Institute of America – GIA). V GIA sa započal systematický výskum diamantov, ich vlastností, tvaru, technológie brúsenia a tiež metodológie ich ohodnocovania.

V roku 1958 vydala GIA svoju stupnicu štyroch kritérií:

  • Color – farba
  • Cut – brus
  • Clarity – čistota
  • Carat – karátová hmotnosť

Základy teórie diamantov

Pod názvom stupnica 4C sa z kritérií navrhnutých v Americkom Gemologickom Inštitúte stal svetový štandard. Pre transparentnosť a ochranu spotrebiteľov zaviedla GIA certifikáciu diamantov, ktorou zaručuje ich vlastnosti a pravosť. Toto rozhodnutie skvalitnilo trh s diamantmi a finálna podoba metodológie hodnotenia diamantov vniesla poriadok aj do cien drahých kameňov.

Diamantový trh a klenotníctvo prešlo stáročiami vývoja a turbulencií, ale najväčšie zmeny prišli až s dobou internetového obchodu. E-shopy a internet ako taký sprístupnil informácie z celého sveta a vďaka tomu si dnes dokážete porovnávať ceny diamantov a šperkov v stovkách obchodov z pohodlia svojho domova. Pod názvom stupnica 4C sa z kritérií navrhnutých v Americkom Gemologickom Inštitúte stal svetový štandard. Pre transparentnosť a ochranu spotrebiteľov zaviedla GIA certifikáciu diamantov, ktorou zaručuje ich vlastnosti a pravosť. Toto rozhodnutie skvalitnilo trh s diamantmi a finálna podoba metodológie hodnotenia diamantov vniesla poriadok aj do cien drahých kameňov.

 

 

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.