• Diamantová akadémia

Certifikát diamantu: Tieto rady pri kúpe diamantu neprehliadnite

Pri výbere diamantu sa určite stretnete s certifikátom pravosti, ktorý detailne opisuje všetky jeho vlastnosti.

Štandardne sa v tomto malom, no dôležitom dokumente uvádzajú informácie ako farba, čistota, brus a karátová hmotnosť diamantu spolu s jeho proporciami, dodatočnými informáciami a dátumom, ku ktorému bol diamant hodnotený.

Okrem týchto parametrov je však nesmierne dôležitý aj názov inštitúcie, ktorá hodnotenie diamantu vykonávala a certifikát vydala. V jednoduchosti môžeme povedať, že certifikát je pre diamant niečo ako pre Vás preukaz totožnosti. Aj v tomto prípade platí, že ten, ktorý si vyrobíte sami, je neporovnateľný s tým, ktorý Vám vydá dôveryhodná inštitúcia.

Všetky diamanty u nás majú medzinárodne uznávané certifikáty a väčšina z nich je hodnotená Americkým Gemologickým Inštitútom (GIA), ktorý sa považuje za najváženejšiu a najdôveryhodnejšiu organizáciu v odbore. Práve GIA je totiž autorom kritérií 4C, ktoré sú dnes svetovým štandardom v hodnotení a oceňovaní diamantov. Inštitút vznikol v roku 1931 a jeho poslaním počas celej svojej existencie je budovanie dôvery v šperkársky priemysel. V laboratóriách GIA prejde každý diamant rukami viacerých špičkových odborníkov, čím je zaručený najvyšší možný stupeň objektívnosti hodnotenia kvality diamantov. Títo odborníci sú vychovávaní a vzdelávaní priamo v inštitúte.

Absolvovanie certifikácie gemologického experta je nesmierne náročné a GIA dokonca udeľuje akreditovaný vysokoškolský titul v oblasti gemológie ako jediná inštitúcia na svete. Každoročne GIA hodnotí viac ako 2 milióny diamantov a farebných drahokamov. Na svojom konte má hneď niekoľko prelomových objavov. Jednoznačné odlíšenie syntetických a prírodných diamantov, najdokonalejšie techniky brusu diamantov pre zvýšenie ich iskry a lesku a tiež vynález prvého gemologického mikroskopu.

To, čo však robí z GIA skutočne najprestížnejšiu a najdôveryhodnejšiu gemologickú inštitúciu je skutočnosť, že počas takmer 90tich rokov svojej existencie, nečelili nikdy podozreniu z manipulácie hodnotia kvality diamantov. Nestrannosť a dôveryhodnosť sa vypláca – hodnota šperkárskych alebo investičných diamantov s certifikátom od GIA je vyššia v porovnaní s akýmkoľvek iným certifikátom. Ak chcete svoje peniaze investovať rozumne, určite sa zamerajte práve na certifikát GIA.

Okrem GIA sú relatívne uznávané aj iné certifikačné autority:

Pôvod diamantu, ktorý sa chystáte kúpiť, Vám odhalí inskripcia.

Ide o laserom vygravírovanú kombináciu čísel a písmen, ktorú si viete jednoducho preveriť jej zadaním do internetového prehliadača. Svoj diamant by ste mali nájsť v katalógoch daného laboratória. Týmto článkom vo Vás chceme budovať obozretnosť pri výbere šperku, ktorý má priniesť radosť, nie starosti. Aby ste sa vyhli zbytočnému míňaniu peňazí, pamätajte si tri veci:

Rada 1

Vlastnosti diamantu majú markantný vplyv na jeho cenu, certifikáty od lokálnych alebo neznámych inštitúcií väčšinou slúžia na manipuláciu s opisom vlastnosti, a teda i cenou kameňa. Každý diamant od hmotnosti 0,3 ct by mal mať medzinárodný certifikát. Vyhľadávajte kamene hodnotené dôveryhodným laboratóriom.

Rada 2

Päť hodnotiacich inštitúcií uvedených vyššie sú tie najdôveryhodnejšie, ich certifikáty Vám garantujú určitú úroveň kvality. Aj v rámci ich hodnotenia sa však môžu vyskytnúť rozdiely. Predovšetkým v prípade väčších kameňov, do ktorých sa chystáte investovať, viac trvajte na certifikáte GIA, ktorý je najprísnejší. Hodnotenie farby od EGL sa môže líšiť až o dva stupne oproti certifikátu GIA.

Rada 3

Predovšetkým pri diamantoch nad 0,3 ct sa radšej vyhnite kúpe kameňa bez inskripcie. Ak uvažujete nad kúpou diamantového šperku, či už investične, alebo len tak pre radosť, neváhajte sa so svojimi otázkami obrátiť  na šperkársku dielňu Egne. Pri Vašom výbere Vám veľmi radi pomôžeme priamo v našom showroome v Košiciach a predajni v Bratislave, kde sa Vám budú naši odborníci naplno venovať.

EGNE je súčasťou najväčšej svetovej burzy diamantov. Vďaka tomuto vzťahu dokážeme ponúknuť zákazníkom prvotriedne diamanty za najlepšiu cenu na trhu. Rezervujte si termín v našom showroome a naši odborníci Vám s radosťou poradia.

Navštívte nás

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.