• Zákulisie Egne

Vznik diamantu: odkiaľ pochádzajú diamanty?

Vznik diamantu: odkiaľ pochádzajú diamanty? Zamýšlali ste sa niekedy nad tým už niekedy? Diamanty pochádzajú zo zeme. Tvorba prírodného diamantu začala vo vzdialenosti približne 100 míľ pod zemským povrchom. Každý prírodný diamant je tvorený z čistého uhlíka, ktorý sa v priebehu rokov stláčal zemským tlakom. Spomedzi všetkých materiálov je zároveň najtvrdšou existujúcou látkou na zemi. Dnes máme na trhu veľké množstvo syntetických a laboratórne pestovaných diamantov. Syntetické diamanty sú takisto vyrobené z uhlíka, avšak bez pozemského pôvodu, vďaka čomu im chýbajú jedinečné diamantové kvality vložené prírodou.

Vznik diamantu: odkiaľ pochádzajú diamanty

Diamanty sú najstaršou vecou, ktorej ste sa kedy dotkli 

Prvý diamant bol objavený v indickej jaskyni pred takmer 4 000 rokmi. Ale čo samotná cesta diamantu? Tá začala pred miliardami rokov. Kamene, ktoré dnes vidíte v diamantových šperkoch sa začali formovať pred jedným až troma miliardami rokov. Práve preto považujeme prírodný diamant za najstaršiu vec na svete. Vonkajšie a vnútorné nedokonalosti (inklúzie) diamantu sú symbolom ich dlhovekosti. Môžeme ich považovať za časové kapsuly, ktoré rozprávajú zaujímavé príbehy o prvopočiatkoch a formovaní zeme.

Diamanty sú nezvyčajné 

Prírodné diamanty sú obmedzeným zdrojom. Počet vyťažených prírodných diamantov vyvrcholil v roku 2005. Od tohto roku neustále klesá. Diamanty radíme medzi hmatateľný a autentický prírodný zázrak. Prírodné diamanty sú preto vo svojej podstate nezvyčajné, jedinečné a veľmi vzácne. Na druhej strane poznáme synteticky vytvorené diamanty. Aj napriek tomu, že majú laboratórne diamanty rovnakú štruktúru ako tie prírodné, nemajú jedinečné prírodné vlastnosti drahých prírodných diamantov. Vyrábajú sa na objednávku, v akýchkoľvek požadovaných veľkostiach, kvalitách a množstvách. Jediným možným obmedzením je výrobná kapacita, ktorá subjektívne záleží na každom laboratóriu.

Diamanty sú symbolom lásky

Pomenovanie “diamant” pochádza z gréckeho slova “adamas”, čo v preklade znamená “nerozbitný”. História tohto drahokamu siaha do roku 1477, kedy chcel rakúsky arcivojvoda Maximilián zorganizovať žiadosť o ruku jeho lásky, vojvodkyne Márie Burgundskej. Aby Mária vedela, v akej miere k nej Maximilán cíti svoju lásku, dal vyrobiť zásnubný prsteň s diamantom – najodolnejším kameňom, ktorý je rovnako krásny a trvácny, ako jeho nastávajúca. Práve v ten deň bol zrodený prvý diamantový zásnubný prsteň, ktorý je symbolom večnej lásky dodnes.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.