• Diamantová akadémia

Tvary diamantov

Keď vyberáte diamantový šperk prelúskate sa mnohými radami, na čo si dať pozor, aké hodnoty 4C kritérií vyhľadávať, kde ubrať a kde pridať, aby ste na konci kúpili presne to čo hľadáte a zmestili sa do rozpočtu, ktorý ste si stanovili. Okrem kvality drahého kameňa, pre ktorý sa rozhodnete má nemenej podstatný význam aj jeho tvar. Ten v konečnom dôsledku ovplyvňuje ako bude prsteň vyzerať a ako mohutným dojmom bude pôsobiť. Každý tvar opracovaného diamantu je iný a jeho optické vlastnosti sú jedinečné. V nasledujúcich riadkoch Vám dáme pár tipov čo si všímať pri rôznych tvaroch a ako si vybrať ten správny pre Váš šperk.

Brilliant

Zďaleka najpoužívanejší a najznámejší výbrus kameňa je do podoby okrúhleho briliantu. Počas viac ako 100 rokov používajú brusiči po celom svete pokročilé teórie lomu svetla a zložité matematické výpočty pre dosiahnutie optimálnych hodnôt ohňa a brilancie kameňa, čím sa snažia znásobiť efekt jeho žiarivosti a podčiarknutia jeho čistej vnútornej štruktúry. Práve popularita briliantu Vám dáva väčšiu flexibilitu pri kombinácii hodnôt farby a čistoty. Pre zachovanie čo najvyššej iskry a dojmu žiarivosti dbajte na výber precízneho brusu v hodnotách “vynikajúci” prípadne “veľmi dobrý”. Zaujímavo môžu pôsobiť aj kamene s jemným, no decentným sfarbením. Tento tvar ponúka v šperkoch širokú škálu možností osadenia kameňa, ktoré dokáže zakryť menšie nečistoty. Výsledný šperk tak môže pôsobiť veľmi príjemne aj keď je Váš rozpočet limitovaný.

Princess (Princezná)

Princess je pravdepodobne najpopulárnejší neokrúhly tvar diamantového brusu. Vďaka veľkej ploche koruny a nádhernej brilancii je obľúbenou voľbou pre zásnubné prstene. Je charakteristický zaostrenými cípmi a tradične býva štvorcový, no nájdete ho aj v obdĺžnikovom prevedení. V prípade štvorca odporúčame zachovať pomer dĺžky a šírky do 1,05, naopak ak Vášmu oku lahodí skôr podlhovastý kameň zamerajte sa na pomer vyšší ako 1,10. Špecifikom brusu princess je aj skutočnosť, že známky sfarbenia sa môžu v cípoch objaviť o čosi skôr ako v prípade briliantu. Väčšia plocha tabuľky rovnako limituje možnosť schovať prípadné nečistoty v štruktúre kameňa, preto sa pokúste nájsť priaznivý pomer čistoty a farby, ktorý bude vyhovovať Vašim požiadavkám a možnostiam.

Emerald (Smaragd)

To, čo robí brus emerald výnimočným je výbrus jeho plôch (faziet) do tvaru obdĺžnika, čo vytvára unikátny vzhľad. Charakteristický je proporčným obdĺžnikovým tvarom. Veľký počet rovných plôch spôsobuje, že v prípade emeraldu sú nečistoty v štruktúre diamantu ľahšie viditeľné. V prípade kameňov s nižšou čistotou, napríklad SI si v certifikáte všímajte umiestnenie kazov a inklúzií. Postranné vady je možné zakryť vhodne zvoleným typom osadenia. Pri voľbe diamantu odporúčame tie, ktoré sú pri pohľade z vrchu čisté.

Asscher

Zjednodušene môžeme povedať, že asscher je emerald s pomerom strán do 1,05, teda štvorec. Rovnako ako pri diamante tvaru emerald, je potrebné uvedomiť si, že vysoký počet rozsiahlych hladkých plôch umožní ľahšie vidieť nečistoty vnútornej štruktúry. V prípade exceletného brusu vytvára asscher ilúziu zrkadlovej siene, ktorá v kombinácii s čistým diamantom v správne zvolenej farbe umocňuje výnimočný vizuálny dojem.

Marquise (Markýza)

Tento tvar diamantu dokáže maximalizovať karátovú hmotnosť brúseného kameňa. Vďaka svojmu charakteristickému podlhovastému tvaru je obľúbenou voľbou pri výbere hlavného kameňa. Často sa kombinuje s menšími, postrannými kameňmi tvarov briliant, či hruška. Výber pomeru šírky a dĺžky markýzy je na Vás, no za najtradičnejšie proporcie sa považuje rozmedzie 1,75 až 2,25 (pomer dĺžky voči šírke).

Ovál

Oválny tvar je odvodený od briliantu, je však jemne pretiahnutý. Spodné fazety sú tak o čosi širšie ako pri tradičnom briliante, čo je občas príčinou vzniku tzv. motýlikového efektu (bow-tie effect). V takomto prípade vrhá dopadajúce svetlo tiene na širšie plochy kameňa. Tento efekt je možné kompenzovať, prípadne odstrániť výberom správneho pomeru dĺžky voči šírke oválu. Za ideálny rozsah pomeru strán sa považuje rozpätie 1,33 až 1,66. Rovnako ako markýza aj ovál opticky predĺži prsty, čo je vhodným predpokladom pri výbere hlavného kameňa pre zásnubný prsteň.

Radiant

Z hľadiska histórie sa jedná o jeden z najmladších tvarov brúsených diamantov. Jeho vznik sa datuje na rok 1977. Na rozdiel od tradičných diamantov štvorcového tvaru (princess, asscher) je vďaka proporciám plôch omnoho žiarivejší, odkiaľ pochádza aj jeho názov (radiant – žiarivý). Rovnaká úroveň žiarivosti sa dosahuje len pri diamantoch s trojuholníkovými fazetami. Výnimočne pôsobí predovšetkým ako hlavný kameň v kombinácii s postrannými kameňmi tvarov brilliant alebo bagguette.

Pear (Hruška)

Hruškový tvar je známy tiež ako slza (teardropp) a považuje za jeden z klasických tipov výbrusu. Vznikol kombináciou okrúhleho briliantu a oválnej markýzy s ostrým cípom. Aj pri tomto kameni vzniká motýlikový efekt, ktorý sa dá odstrániť správne zvolenými proporciami. Za tradičný sa považuje pomer šírky voči dĺžke v rozsahu 1,45 až 1,75. Pre svoj výnimočný tvar sa využíva nielen ako hlavný či postranný kameň zásnubných prsteňov, no tiež ako ozdoba v príveskoch a náušniciach.

Heart (Srdce)

Srdce je ultimátnym symbolom lásky od nepamäti. Zároveň je však tento tvar pomerne náročný na výbrus a tiež sa môže objaviť motýlikový efekt. Nevyhnutnosťou pri výbere diamantu tvaru srdca je všímať si zakrivenie cípu spodnej časti, symetriu oblých častí, no predovšetkým kvalitu brusu. Tá má pri srdci zásadný vplyv na celkovú vizuálnu stránku kameňa. Tak ako hruška, aj srdce je žiadaným tvarom pri všetkých druhoch diamantových šperkov.

Cushion (Vankúšik)

Štvorcový alebo obdĺžnikový vankúšik patrí medzi klasické tvary. Na prelome 17. a 18. storočia bol dokonca populárnejší ako okrúhly briliant. Aj keď vankúšikový brus odráža podstatne menej svetla je výnimočný svojou ohnivosťou, ktorú mu dodáva klasický proporčný brus. Kameň tak hrá farbami odrazeného svetla na celom rozsahu svetelného spektra, vďaka čomu pôsobí nesmierne zaujímavo a príťažlivo aj napriek zaobleným rohom. Vyhľadávaný je prevažne v štvorcovom prevedení, kedy viac vynikne jeho oheň. Tak ako pri bruse princess je ideálny pomer strán do 1,05. Pre svoje optické vlastnosti je populárnou alternatívou v príveskoch a náušniciach, no tiež ako hlavný kameň prsteňa. Mimoriadne často sa vyskytuje v starožitných prsteňoch.

Bagguette (Bagetka)

Kamene v bagetkovom bruse sa nevyskytujú vo vyšších karátových hmotnostiach. Dôvodov je hneď niekoľko. Tvar bagetky sa používa pri surových diamantoch podlhovastého tvaru. Keďže ide v princípe o pyramídu s uzavretou špičkou, brus podčiarkuje čistotu a žiarivosť kameňa, nie však jeho vnútorný oheň. Podlhovastý tvar bagetky v tradičných proporciách s pomerom 1,5 až 2,5 je vhodný skôr ako postranný alebo doplnkový kameň. V prípade ak by bol zvolený ako hlavný prvok, šperk by pôsobil fádne. Jeho tvar ho predučuje skôr ako ideálnu ozdobu hodiniek či náramkov.

Trillion (Trojuholník)

Aj napriek svojmu proporčnému tvaru sa trojuholníkový brus teší obľube skôr ako doplnkový alebo postranný kameň. V prípade správne zvolenej hĺbky brusu je kameň charakteristický vysokou brilanciou a vnútorným ohňom vďaka čomu prebúdza v šperku nádhernú hru farieb. Zaujímavosťou je, že tento tvar výbrusu vynikajúco schováva inklúzie v štruktúre diamantu. V prípade umiestnenia po stranách hlavného kameňa je tak trojuholník finančne nenáročnou alternatívou , ktorá dokáže prsteňu dodať dojem živelnosti.

Viac ako polovicu predaných diamantov na svete tvoria v súčasnosti brilianty, no do popredia sa čoraz viac dostávajú aj moderné, extravagantnejšie tvary ako princess a markýza, ktoré pôsobia väčšie a mohutnejšie v porovnaní s okrúhlymi kameňmi s rovnakou karátovou hmotnosťou. Dôležité je uvedomiť si, že tvar diamantu je vecou vkusu a pri výbere by ste mali zohľadniť aj preferencie a štýl budúceho majiteľa či majiteľky šperku. Ak si nevyberiete z našej ponuky, no máte hoc len matnú predstavu o tom čo chcete, vyrobíme pre Vás šperk na mieru. Rôzne tvary majú rôzne optické vlastnosti, no každý môže zažiariť v kombinácii s vhodnou farbou kovu a starostlivo zvoleným spôsobom osadenia. Za uplynulých 30 rokov nám prešlo rukami nespočetne veľa šperkov. Pokojne si zarezervujte termín v našom showroome a e-shope a spoločne nájdeme ten Váš.

EGNE je súčasťou najväčšej svetovej burzy diamantov. Vďaka tomuto vzťahu dokážeme ponúknuť zákazníkom prvotriedne diamanty za najlepšiu cenu na trhu. Rezervujte si termín v našom showroome a naši odborníci Vám s radosťou poradia.

Navštívte nás

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.