• Všeobecné

Fascinujúce fakty o diamantoch, ktoré ste doteraz nevedeli

Fascinujúce fakty o diamantoch, ktoré ste doteraz nevedeli. Výber diamantového šperku so sebou prináša aj zváženie iných, rovnako podstatných vecí, ktoré s diamantom úzko súvisia. Patrí medzi ne aj farba, čistota, brus a karátová hmotnosť (4C – color, clarity, cut, carat). Samozrejme dôležitým je aj dodržanie Vášho finančného rozpočtu, no rozmýšľali ste už niekedy aj nad tým, odkiaľ diamant pochádza a aké sú jeho špecifické vlastnosti? Poďme sa naň spoločne pozrieť, trošku z iného uhla.

Nezničiteľný drahokam večnosti

Diamant je najcennejším drahokamom na zemi. Jeho názov je odvodený z gréckeho slova “adamas”, ktoré symbolizuje “nerozbitnosť” a “neporaziteľnosť”. Je narodeninovým klenotom mesiaca apríl, pripomína 60. a 75. výročie svadby. Pre svoju dych berúcu úchvatnosť a lesk je diamant vyhľadávaný už po celé stáročia. Drahokam je symbolom čistoty, pravdy, sily, večnosti a jasnosti. Na Mohsovej stupnici tvrdosti zastáva pozíciu čísla 10, vďaka čomu je najtvrdším drahokamom. Jeho tvrdosť a pevnosť zároveň odráža aj iné charakteristické vlastnosti, ktoré sú spojené s vytrvalosťou znamení Býk a Lev.

Fascinujúce fakty o diamantoch, ktoré ste doteraz nevedeli

Pôvod diamantov

Diamanty sú prírodné drahokamy, ktoré prirodzene vznikajú hlboko v zemi. Podmienky, ktoré sa podieľajú na vzniku drahokamu sú: obrovský tlak a vysoká teplota pod zemskou kôrou. Neopracované diamanty sa na zemský povrch dostávajú napríklad vďaka sopečnej činnosti. Oblasti s najväčšími náleziskami diamantov na svete sú: Konžská demokratická republika (23,5 % svetových nálezísk), Rusko (22,6 %), Botswana (15,3 %), Zimbabwe (12,0 %), Kanada (11,8 %), Angola (7,9 %), ďalej JAR (3,1 %), Namíbia (1,6 %) a Austrália (0,08 %). V šperkárskej dielni Egne ponúkame prírodné diamanty s najvyššou kvalitou. Na základe priaznivých vlastností a cenovej dostupnosti sa stali obľúbenými aj laboratórne vytvorené, syntetické diamanty – moissanity, ktoré nevyžadujú žiadnu ťažbu.

Fascinujúce fakty o diamantoch, ktoré ste doteraz nevedeli

Čím sa diamant najviac preslávil?

Ako sme sa už vyššie zmienili, diamanty sú známe najmä svojou extrémnou tvrdosťou, vysokou hodnotou a neprekonanou brilantnosťou. Prírodný diamant je vytvorený zo 100 % atómu uhlíka. Materiálovo je tak odolný, že poškriabať ho iným predmetom je takmer nemožné. Podarí sa Vám to jedine v prípade, že povrch diamantu poškriabete iným diamantom.

Z akého dôvodu je diamant najviac cenným drahokamom?

Diamant je jedným z najvyhľadávanejších a najviac zbožňovaných drahokamov na svete. Prírodný diamant je rovnako starý ako naša Zem, vďaka čomu je rokmi čoraz vzácnejší. Formuje sa dlhšie ako miliardu rokov. Jeho vznik začína v hlbinách zeme (viac ako 150-250 km pod zemským povrchom). Iba veľmi malé množstvo týchto uhlíkových kryštálov sa pritom dostane na zemský povrch, kde sa následne ťažia. Práve preto je diamant nenahraditeľne cenným drahokamom.

Fascinujúce fakty o diamantoch, ktoré ste doteraz nevedeli

Fascinujúce fakty o diamantoch, ktoré ste doteraz nevedeli:

1. Doteraz najväčší objavený diamant “Cullinan” vážil neuveriteľných 3106 karátov (0,62 kg). Bol objavený v roku 1905 v Južnej Amerike. Masívny diamant putoval priamo do rúk vtedajšieho kráľa Edwarda VII. Kráľovská rodina ho v roku 1908 rozdelila na 9 veľkých a 98 malých častí, ktoré poputovali priamo brusičom. Všetky časti diamantu sa stali buď súčasťou korunovačných klenotov Anglicka, alebo osobným vlastníctvom členov kráľovskej rodiny.

2. Obľúbenosť diamantov siaha už do štvrtého tisícročia pred Kristom. V prvom storočí nášho letopočtu rímsky prírodovedec, vojak a filozof Gaius Plinius Secundus skonštatoval, že: „Diamant je najcennejší, nielen z drahých kameňov, ale zo všetkých vecí na tomto svete.”

3. Syntetické diamanty (moissanity) majú rovnaké fyzikálne, chemické, aj optické vlastnosti ako prírodné diamanty. Laboratórne vytvorené diamanty majú minimálny dopad na životné prostredie. Podmienky v laboratóriu simulujú prírodné podmienky, za ktorých diamant vzniká.

4. Diamanty sa za extrémnych podmienok vysokého tepla a tlaku, tvoria zhruba 160 km po zemským povrchom. Na zemský povrch ich vynesú rôzne sopečné erupcie.

5. Starovekí Gréci a Rimania boli presvedčení o tom, že diamant je slza bohov, alebo úlomok padajúcich hviezd.

6. Diamanty sú najtvrdšou vyskytujúcou sa látkou na zemi. Ich povrch sa dá poškriabať jedine iným diamantom.

7. Staroveké kultúry verili, že diamanty svojmu nositeľovi počas bitky dodávajú silu a odvahu. Práve preto nosili králi diamanty aj na svojich brneniach, keď boli vyslaní do bojov o vlasť. Hinduisti navyše dúfali, že diamanty svojho majiteľa ochránia pred každým nebezpečenstvom.

8. V období stredoveku ľudia diamantom pripisovali aj dôležité liečebné schopnosti. Diamant mal údajne liečiť všetky duševné choroby, aj choroby spojené s únavou.

9. K prvému použitiu diamantového prsteňa sa v roku 1477 pričinil rakúsky arcivojvoda Maximilián, ktorý svojej vyvolenej – Márii Burgundskej, daroval zlatý prsteň s centrálnym diamantom.

10. Posledným, ale o to zaujímavejším faktom je objavenie planéty “55 Cancri e”, o ktorej sa vedci domnievajú, že je zložená prevažne z uhlíka, pričom jednu tretinu tvorí čistý diamant. Planéta bola objavená v roku 2004 a obieha okolo neďalekej hviezdy s názvom “55 Cancri”. Je viac ako úžasné, že vedci objavili hviezdu, ktorá je zároveň aj diamantom o hmotnosti viac ako desať miliárd biliónov karátov.

Vedeli ste o týchto zaujímavostiach, ktoré sú ukryté v každom jednom diamante? Alebo naopak, sú pre Vás novinkou? Na našej internetovej stránke www.egne.sk, rovnako ako na sociálnych sieťach (Facebook a Instagram) sa môžete dočítať oveľa viac. Pozrite si aj prehľad jedinečných diamantových zásnubných prsteňov, ktoré dnes zdobia ruky našich spokojných zákazníčok.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.