Moissanit

Oslnivý drahokam moissanit je prírodným drahokamom, ktorý sa svojimi vlastnosťami podobá diamantu. Ako prvý ho v roku 1893 spozoroval bádateľ z Francúzska - Henri Moissan. Narazil naň úplnou náhodou a to pri skúmaní vzoriek hornín v meteorickom krátere Barringer kaňonu Diablo (Arizona). Najskôr si myslel, že sa jedná o diamanty, avšak po desiatich rokoch výskumu zistil, že ide o karbid kremíka (zlúčenina hliníka a kremíka). Na počesť svojho objaviteľa sa táto minerálna forma začala nazývať moissanit. Vďaka ojedinelému výskytu, svojmu pôvabu a vynikajúcim vlastnostiam sa stal natoľko žiadaným, že sa začal vyrábať v kontrolovanom prostredí - laboratórne.

Viac o kameni

Nájsť prírodný moissanit je mimoriadne vzácne, čo svedčí aj o jeho vysokej hodnote. O výrobu prvého syntetického moissanitu sa už (pár rokov pred objavom drahokamu) koncom 18. storočia pokúsil americký chemik Edward Goodrich Acheson. K veľkej obľúbenosti moissanitu prispievajú jeho optické vlastnosti, vysoká odolnosť a tvrdosť. Na Mohsovej stupnici tvrdosti zastáva pozíciu 9,25 (diamant má tvrdosť 10), vďaka čomu je ideálnym drahokamom pre osadenie do zásnubných prsteňov a obrúčok. Proces výroby jedného syntetického moissanitu trvá dva až tri mesiace. Počas tejto doby kryštál neustále rastie, čo podporuje špecifický tepelný proces kopírujúci všetky prírodné sily, ktoré stáli za vznikom prírodného drahokamu. Laboratórna tvorba moissanitu má minimálny dopad na životné prostredie. Vďaka vysokej tvrdosti sa moissanit hneď po diamante radí medzi najtvrdšie látky na zemi. Pri dennodennom nosení je moissanit nemožné zlomiť, či poškriabať. Brilantný lesk vznikajúci odrážaním svetla je ešte vyšší, ako v prípade diamantu. Farebné prevedenie dokonale priesvitnej - bezfarebnej, nie je jedinou možnosťou tohto drahokamu. Môžeme ho nájsť aj v odtieňoch žltozelenej, zelenej, modrasto-zelenej, modrej, šedej, či čiernej. Výber farebného prevedenia záleží len od vkusu majiteľa. Veľkolepý jas moissanitu ocenia všetky odvážne, úspešné a sebavedomé ženy.

Hviezdny pôvod

Prvé trblietavé prírodné moissanity boli objavené v čiastočkách hviezdneho prachu, ktoré na Zem dopadli v podobe meteoritu z vesmíru.

Ekologickosť

Laboratórne vyrobený drahokam zanecháva minimálnu stopu. Nezaťažuje životné prostredie.

Vzácne náleziská

Na Zemi existuje minimálne množstvo nálezísk, kde môžeme vzácny prírodný moissanit nájsť. Vyskytujú sa v oblasti USA, Izraelu, či Jakutska.

Fakty

Minerál: karbid kremíka
Chemický vzorec: SiC
Farba: žltozelená, modrozelená, zelená, modrá, šedá, čierna
Index lomu: 2,65 až 2,69
Dvojlom: 0,2 až 0,3
Hustota: 3,218 až 3,220
Mohsova tvrdosť: 9,25

 

Náleziská: České Stredohorie, Čile, Peru, Španielsko, Veľká Británia, Severná Amerika, Jakutsko, Izrael

Egne Trademark

Vylepšenia

Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti moissanitu.

Napodobneniny

Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom alebo prírodou.

Farbou podobné

Pre výrobu šperkov používame syntetické moissanity. Drahokam s podobnou farbou a štruktúrou ako moissanit je napríklad diamant.

Prečo tento drahokam milujeme?

Ojedinelosť

Moissanit sa v prírode vyskytuje naozaj ojedinele. Vďaka vynikajúcim vlastnostiam a obľúbenosti sa začal vyrábať aj synteticky. Unikátny laboratórne vytvorený drahokam je dnes navyše cenovo dostupný.

Brilantnosť

Drahokam svojimi optickými vlastnosťami vyniká aj nad diamantom. Lom svetla, lesk a brilancia je 2,5x vyššia než u diamantu. Svojou oslňujúcou iskrou dodáva kvalitu, krásu a trvalú hodnotu.

Odolnosť

Moissanit je jeden z najtvrdších drahokamov. Dá sa poškriabať jedine iným moissanitom, alebo diamantom. Podľa Mohsovej stupnice je druhým najtvrdším drahokamom na svete.

Faktor kvality

Farba

Moissanit, ktorý sa vyskytuje v prírode sa na farebnej škále pohybuje od žiarivej modrej až po jemne zelenú. Umelo vytvorený diamant je pri napodobnení prírodných podmienok pestovaný tak, aby bol dokonale podobný diamantu. Pre ohodnotenie farby moissanitu sa v praxi bežne používa stupnica písmen od D-K, ktorá zodpovedá aj stupnici hodnotenia farby diamantov (na základe Amerického gemologického inštitútu GIA).

Čistota

Drahokam moissanit nad diamantom vyniká svojim leskom, ohňom a brilanciou. Ohnivé záblesky, ktoré vznikajú dopadaním svetla, svojou farebnosťou častokrát pripomínajú diskoguľu. Moissanit má o 2,5 krát viac ohňa (rozptylu odrážaného svetla do farebného spektra) než diamant.

Brus

Každý moissanit sa brúsi do rôznych tvarov tak, aby čo najlepšie vynikol jeho jas a brilancia.

Karát

Spravidla najcennejšie moissanity sú veľmi malé a takmer bezfarebné.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.