Moissanit

Čo je to moissanit? Oslnivý drahokam moissanit je prírodným drahokamom, ktorý sa svojimi vlastnosťami podobá diamantu. Ako prvý ho v roku 1893 spozoroval bádateľ z Francúzska - Henri Moissan. Narazil naň úplnou náhodou a to pri skúmaní vzoriek hornín v meteorickom krátere Barringer kaňonu Diablo (Arizona). Najskôr si myslel, že sa jedná o diamanty, avšak po rokoch výskumu zistil, že ide o karbid kremíka (zlúčenina uhlíka a kremíka). Na počesť svojho objaviteľa sa táto minerálna forma začala nazývať moissanit. Vďaka ojedinelému výskytu, svojmu lesku a vynikajúcim vlastnostiam sa stal natoľko žiadaným, že sa začal vyrábať v kontrolovanom prostredí - laboratórne.

Viac o kameni

Nájsť prírodný moissanit je mimoriadne vzácne, čo svedčí aj o jeho vysokej hodnote. O výrobu prvého syntetického moissanitu sa už (pár rokov pred objavom drahokamu) koncom 18. storočia pokúsil americký chemik Edward Goodrich Acheson. K veľkej obľúbenosti moissanitu prispievajú jeho optické vlastnosti, vysoká odolnosť a tvrdosť. Na Mohsovej stupnici tvrdosti zastáva pozíciu 9,25 (diamant má tvrdosť 10), vďaka čomu je ideálnym drahokamom pre osadenie do zásnubných prsteňov a obrúčok. Proces výroby jedného syntetického moissanitu trvá dva až tri mesiace. Počas tejto doby kryštál neustále rastie, čo podporuje špecifický tepelný proces kopírujúci všetky prírodné sily, ktoré stáli za vznikom prírodného drahokamu. Laboratórna tvorba moissanitu má minimálny dopad na životné prostredie. Vďaka vysokej tvrdosti sa moissanit hneď po diamante radí medzi najtvrdšie látky na zemi. Pri dennodennom nosení je moissanit nemožné zlomiť, či poškriabať. Brilantný lesk vznikajúci odrážaním svetla je ešte vyšší, ako v prípade diamantu. Farebné prevedenie dokonale priesvitnej - bezfarebnej, nie je jedinou možnosťou tohto drahokamu. Môžeme ho nájsť aj v odtieňoch žltozelenej, zelenej, modrasto-zelenej, modrej, šedej, či čiernej. Sme si úplne istí, že odlesky moissanitu získajú aj vašu priazeň.

Hviezdny pôvod

Prvé trblietavé prírodné moissanity boli objavené v čiastočkách hviezdneho prachu, ktoré na Zem dopadli v podobe meteoritu z vesmíru. V prírode sa ho však nachádza žalostne málo. Výrába sa preto ekologicky šetrným spôsobom v laboratóriu.

Ekologickosť

Laboratórne vyrobený drahokam nezaťažuje životné prostredie. Je pre to spolu s laboratórne vytvoreným diamantom ekologickou alternatívou k prírodnému diamantu.

Vzácne náleziská

Na Zemi existuje minimálne množstvo nálezísk, kde môžeme vzácny prírodný moissanit nájsť. Vyskytujú sa v oblasti USA, Izraelu, či Jakutska.

Fakty

Minerál: karbid kremíka
Chemický vzorec: SiC
Farba: biela/ číra, žltozelená a modrozelená, zelená, modrá, šedá, čierna
Index lomu: 2,65 až 2,69
Dvojlom: 0,2 až 0,3
Hustota: 3,218 až 3,220
Mohsova tvrdosť: 9,25

 

Náleziská: Čile, Peru, Španielsko, Veľká Británia, Severná Amerika, Jakutsko, Izrael. V šperkoch používame lab-grown moissanity vytvorené človekom.

Egne Trademark

Vylepšenia

Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti moissanitu.

Napodobneniny

Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom alebo prírodou. Pravosť použitého drahokamu špecifikujeme v certifikáte, ktorý od nás k šperku s drahokamom dostanete.

Farbou podobné

Pre výrobu šperkov používame syntetické moissanity. Drahokam s podobnou farbou a štruktúrou ako moissanit je napríklad prírodný, ale aj laboratórne vytvorený diamant.

Prečo tento drahokam milujeme?

Ojedinelosť

Moissanit sa v prírode vyskytuje naozaj ojedinele. Vďaka vynikajúcim vlastnostiam a obľúbenosti sa začal vyrábať aj synteticky. Unikátny laboratórne vytvorený drahokam je dnes navyše cenovo dostupný.

Brilantnosť

Moissanit má vysoký lesk a disperziu, čo znamená, že dokáže rozptyľovať svetlo a vytvárať ohnivé blyštivé lesky. Drahokam svojimi optickými vlastnosťami vyniká aj nad diamantom. Lom svetla, lesk a brilancia je 2,5x vyššia než u diamantu. Prídte si pozrieť moissanit do našich predajní v Bratislave a Košiciach, tým nádherným dúhovým odleskom celkom určite podľahnete.

Odolnosť

Moissanit je jedným z najtvrdších prírodných materiálov na svete, s tvrdosťou 9,25 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Diamant má tvrdosť 10, čo znamená, že moissanit je taktiež veľmi odolný voči poškriabaniu. Preto sa nemusíte báť, že stratí svoj nádherný lesk.

Faktor kvality

Farba

Moissanit je väčšinou bezfarebný, ale môže mať jemný nádych žltozeleného alebo šedého odtieňa. Existujú aj farebné varianty, pri ich výbere si treba dávať pozor, aby neboli iba povrchovo upravené- takéto zafarbenie sa časom môže stratiť. V EGNE používame iba skutočné farebné moissanity, ktorých farba odolá času.

Čistota

Drahokam moissanit nad diamantom vyniká svojim leskom, ohňom a brilanciou. Ohnivé záblesky, ktoré vznikajú dopadaním svetla, svojou farebnosťou častokrát pripomínajú diskoguľu. Moissanit má o 2,5 krát viac ohňa (rozptylu odrážaného svetla do farebného spektra) než diamant.

Brus

Každý moissanit sa brúsi do rôznych tvarov tak, aby čo najlepšie vynikol jeho jas a brilancia. Najobľúbenejší tvar moissanitu je bezpochýb ten okrúhly - brus brilliant. V šperkoch radi používame aj smaragdový brus moissanitu - emerald, štvorcový - princess ale napríklad aj bagetkový brus - baguette.

Karát

Cena moissanitu rastie spolu s veľkosťou. Pre jeho väčšiu dostupnosť do šperkov najčastejšie osádzame 0.5 ct moissanity ( priemer cca 5 mm). Veľmi obľúbené sú aj karátové moissanity a väčšie moissanity iných brusov.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.