Swarovski kryštál
Meno Swarovski je symbolom šperkárskeho umenia už takmer celé storočie. To, čo robí Swarovského kryštál tak jedinečným sú jeho vlastnosti lomu svetla a tvrdosť, ktorá sa približuje prírodnému kryštálu - vzácny číry nerast, ktorý sa štruktúrou podobá sklu. Práve sklo je materiálom pre výrobu umelého kryštálu.
Swarovski je legendou šperkárskeho priemyslu
Číre a úplne priehľadné sklo sa podarilo vyrobiť až v 16. storočí v Benátkach. V 17. storočí sa v Anglicku do skla začal primiešavať oxid olovnatý, vďaka ktorému sú vlastnosti skla takmer totožné s prírodným kryštálom, ktorý sa v prírode vyskytuje pomerne zriedkavo. V priebehu 18. storočia sa výroba kryštálového skla rozšírila do celej Európy a prvenstvo vo výrobe najkvalitnejšie skla a umelého kryštálu prebralo po Talianskych Benátkach susedné Česko.
V susedných Čechách, v Jiřetíně pod Bukovou sa začína príbeh legendárneho Swarovskeho kryštálu. Daniel Swarovski, zakladateľ značky a vyučený umelecný sklár sa narodil do rodiny výrobcov tradičného Českého kryštálu a svoju záľubu našiel v zdokonaľovaní procesov výroby a brúsenia šatónov (sklenených napodobenín diamantov). V roku 1892 si dokonca nechal patentovať stroj na brúsenie šatónov a o 8 rokov neskôr, v roku 1900 kupuje Swarovski továreň na výrobu kryštálu, ktorá sa v priebehu niekoľkých mesiacov stáva svetovým lídrom vo výrobe šatónov, kryštálového skla a ozdobných predmetov z neho. V období dvoch svetových vojen je firma donútená sústrediť sa na výrobu brúsnych kotúčov a optických zariadení, no po jej skončení a opätovnom náraste záujmu o šperky sa vracia k pôvodnému konceptu a na čelo výroby ozdobného kryštálu.
Dôvodom prečo sú Swarovského kryštály a šperky z neho tak vyhľadávané je ich tvrdosť no predovšetkým lesk, ktorý sa približuje prírodným diamantom. Receptúra a postup výroby je od začiatku až do dnešných dní rodinným tajomstvom rodiny Swarovski. Vieme len, že obsah oxidu olovnatého v najkrajších kryštáloch sveta je 32%. Ak k výrobnému tajomstvu pridáte nekopírovateľný štýl brusu a povrchovej úpravy získate predstavu o dôvodoch prečo sa ani po viac ako storočí nepodarilo nikomu skopírovať úspech značky Swarovski.

Swarovski kryštály s povrchovou úpravou Aurora Borealis
Spoločnosť začala v roku 1960 experimentovať aj s povrchovými úpravami kryštálových šatónov používaných v šperkoch a tak majú dnes milovníci krásy k dispozícii viacero variácií. Medzi najznámejšie patria šperky s úpravou Aurora Borealis (AB), na tvorbe ktorej sa podieľal aj Christian Dior. Okrem toho však Swarovski vyrába aj farebné úpravy ako Helitrope a Electra, s kovovým efektom – Aurum, Dorado a Hematit a mnoho ďalších.