• Všeobecné

Rady vďaka ktorým budú vaše šperky žiariť

Odborníci Egne ponúkajú rady, vďaka ktorým budú vaše šperky žiariť. Šperky sú už po stáročia jedným z najcennejších, a zároveň najintímnejších doplnkov. Pokiaľ sa o svoje klenoty budete poctivo starať, vydržia vám krásne celé roky. Odborníci zo šperkárskej dielne Egne prinášajú zopár cenných rád. Na čo všetko je potrebné myslieť, ak si brilantnosť vašich šperkov chcete užívať dlhodobo a odovzdať ich aj ďalším generáciám?

Najjednoduchšie techniky čistenia sú zároveň aj tie najbezpečnejšie

Väčšinu farebných drahokamov je možné čistiť pomocou mydla, jemnej handričky (mäkkej kefky) a teplej vody. Po vyčistení obyčajným saponátom nezabudnite šperky opláchnuť, aby prípravok nepôsobil na šperk dlhšiu dobu, ako je potrebné. Obozretní treba byť najmä pri obzvlášť jemných drahokamoch, akými sú napríklad perly. Ich povrch sa pri čistení (aj mäkkou handričkou) môže poškriabať. V tomto prípade odporúčame použiť jemný štetec na make-up a teplú vodu.

Rady- vďaka- ktorým-budú-vaše-šperky-žiariť

Zvýšte opatrnosť pri vystavení teplu a svetlu

Slnečné lúče, ktoré dokážu poškodiť aj našu pokožku, ovplyvňujú tiež trvanlivosť a farbu drahokamov. Po vystavení nadmernému žiareniu (svetlo a teplo) sa po nejakom čase môžu drahokamy poškodiť či vyblednúť. Na teplo a svetlo sú obzvlášť citlivé drahokamy ako ametyst, topás či kunzit. Perly pri dlhodobom vystavení slnku môžu stratiť svoju farbu a obelieť, jantár zase časom stmavne. Náhle teplotné výkyvy spôsobujú dokonca aj lámanie drahokamov. Navyše, každý drahokam na to, aby si udržal svoju krásu, potrebuje určitú vlhkosť. Dlhodobé teplo túto prospešnú vlhkosť narúša. Pri zvýšenom účinku tepla a svetla môžu perly vyschnúť, prasknúť a stratiť svoju nádhernú farbu. Drahokam opál popraská, zbledne alebo zhnedne, čo zapríčiní jeho znehodnotenie.

Rady-vďaka-ktorým-budú-vaše-šperky-žiariť-odbornici-egne

Bezpečné skladovanie drahocenností

Pri dennodennom zhone častokrát zabúdame na správnu úschovu šperkov. Šperky s drahokamami by sa nikdy nemali len tak položiť do zásuvky či na vrch skrinky. Práve takáto nesprávna manipulácia má neskôr za následok škrabance a puklinky. Naopak, najideálnejšie je vložiť šperky do vrecúška z jemnej látky alebo škatuľky, ktorú dostanete pri každom nákupe v šperkárskej dielni Egne. Pri cestovaní odporúčame použiť malé prenosné puzdro, ktoré drahokamy v prípade nárazu dokonale ochráni.

Ruky preč od chemikálií

Tak ako slnečné žiarenie, aj chemikálie pôsobia na zmenu farby drahých kovov, akými sú zlato, striebro a platina. Jedná sa tiež o látky, ktoré bežne používame ako súčasť našej každodennej hygieny. Sú to napríklad lak na vlasy, parfum, pleťová voda, saponáty či iná kozmetika, ktorá nezvratne poškodzuje povrch perál a iných jemných drahokamov (napríklad tyrkys). Ak v domácnosti pracujete s čistiacimi prípravkami, odporúčame šperky zložiť. To isté platí pred každým ponorením sa do chlórovaného bazéna. Mnohé z prostriedkov na čistenie obsahujú dráždivý amoniak, ktorý cenné šperky dokáže poškodiť natrvalo.

Pozor pri ultrazvukových čističoch

Nie všetky drahokamy sa v ultrazvukových čističoch v skutočnosti bezpečne vyčistia. Vibrácie, ktoré sú generované čistiacim prístrojom, môžu drahokamy uvoľniť a v niektorých prípadoch z nich dokonca odštiepiť. Ak sa ich predsa len rozhodnete použiť, dbajte na zvýšenú opatrnosť.

Ultrazvukové čistenie neodporúčame:

  • Na čistenie organických drahokamov: koraly, perly alebo jantár.
  • Na čistenie drahokamov s prasklinami (inklúziami) naplnenými olejom, živicou alebo materiálom podobným sklu.
  • Na čistenie niektorých tepelne spracovaných drahokamov.
  • Na čistenie drahokamov náchylných na zmenu teploty.

Do vyššie spomenutých kategórií patria drahokamy ako napríklad tanzanit, slnečný kameň, mesačný kameň, kunzit, iolit, lapis lazuli, tyrkys, opál, topás a zirkón. Ak napriek tomu naďalej uvažujete nad ultrazvukovým vyčistením obľúbeného šperku, odporúčame vyhľadať odborníkov, ktorí majú bohaté vedomosti o rôznych drahokamových materiáloch a vedia, ako správne používať ultrazvukový čistič. Ak sa odovzdáte do našich rúk, tím Egne vám s radosťou pomôže.

Profesionálni klenotníci v Egne našim zákazníkom bezplatne ponúkajú servis čistenia, preleštenia drobných škrabancov a kontrolu úchytov. Navštívte náš Showroom, kde Vám so všetkým ochotne pomôžeme.

 

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.