• Všeobecné

Diamant, moissanit, zirkón: Poznáte rozdiely?

Diamant, moissanit, zirkón. Neviete sa rozhodnúť, ktorý kameň z tejto trojice je ideálnym na osadenie do Vášho šperku? Šperkárska dielňa Egne Vám s radosťou prezradí všetky potrebné informácie, ktoré pri výbere oceníte. Tieto kamene dokonale rozžiaria Vašu osobnosť.

Najkrajší klenot – diamant

Súčasťou najkrajších klenotov na svete je zázrak prírody – diamant. Tvorba prírodného diamantu začala zhruba 100 míľ pod zemským povrchom, pred jednou až tromi miliardami rokov, vďaka čomu je diamant najstaršou vecou, ktorej sa kedy dotknete. Prvý diamant bol objavený v indickej jaskyni takmer pred 4000 rokmi. Každý prírodný diamant je vyrobený z čistého uhlíka, ktorý je postupne stláčaný zemským tlakom. Aj vďaka tomu je diamant najtvrdšou prirodzene sa vyskytujúcou látkou na zemi. Aj samotný pôvod slova tomu nasvedčuje. Názov diamant je odvodený od gréckeho slova “adamas”, čo v preklade znamená “nezničiteľný”. Je 58x tvrdší než akékoľvek iné prírodné materiály. Aj pri minimálnej starostlivosti nestráca svoj skvostný trblietavý lesk.

Väčšina ľudí si pod pojmom diamant predstaví hotový produkt, teda briliant, ktorý predstavuje jeden z mnohých tvarov, do ktorých sa diamanty brúsia.

Diamant, moissanit, zirkón, drahokamy

Okúzľujúci moissanit

Dnes je na trhu množstvo syntetických a laboratórne pestovaných diamantov. Jedným z nich je aj moissanit. Moissanit je drahokam vesmírneho pôvodu. Vyskytuje sa okolo veľkých hviezd vo forme hviezdneho prachu, na zemi ho bolo objavené iba nepatrné množstvo. V roku 1998 sa však moissanit podarilo umelo vytvoriť, vďaka čomu je dnes trendom a zdobí nejeden zásnubný prsteň.

Medzi najväčšie výhody moissanitu patrí jeho vyššia odolnosť, ľahko sa vyrovná teplotným šokom, nie je taký krehký. Rozdiel medzi moissanitom a diamantom je badateľný aj v lesku a váhe drahokamu. Moissanit má na rozdiel od diamantu o 18 % lepší lesk, je ľahší o približne 10 %. Výber drahokamu závisí najmä od Vašich finančných možností. Pokiaľ hľadáte zásnubný prsteň s väčším centrálnym kameňom a prírodný diamant si v tomto rozmere dovoliť nemôžete, moissanit je ideálnou a cenovo dostupnou alternatívou k diamantovému prsteňu.

Brat diamantu – jeho lacnejšia verzia zirkón

Zirkóny predstavujú chemickú zlúčeninu. Na rozdiel od diamantov, nie sú prírodného pôvodu. Pri bežnom pohľade medzi nimi rozdiel nespoznáte. Avšak pozor! Nie je zirkón ako zirkón. Samotný šperk vybavený zirkónom sa môže zdať krásny, ale pri dennodennom nosení časom stratí svoj lesk, jeho povrch sa opotrebuje – zošúcha a zmatne. Poškodenie zirkónu sa nedá opraviť, zatiaľ čo povrch diamantu je takmer nemožné narušiť. Dôvodom straty žiadanej vlastnosti akou je brúsny lesk, je jeho tvrdosť (podľa Mohsovej stupnice má zirkón tvrdosť 8,5), ktorá je ďaleko nižšia, než tvrdosť diamantu (tvrdosť 10). Mäkký kameň, akým zirkón bezpochyby je, môže po rokoch nosenia vypadnúť. Aj preto šperku so zirkónom nevieme poskytnúť nadštandardnú záruku.

V šperkárskej dielni Egne si však potrpíme na kvalitu. Medzi našimi alternatívami nájdete prvotriedny kubický zirkón (Cubic zirkonia/CZ) Swarovski, ktorého benefitom je vyššia tvrdosť a lepší lom svetla. S brilantnosťou prírodného diamantu je Swarovski Zirkón jeho perfektnou náhradou. Značka Swarovski je svetovo uznávaným výrobcom tých najkvalitnejších zirkónov na svete.

Diamant, moissanit, alebo zirkón?

Cenu diamantu netreba vnímať ako výdavok. Na diamantový prsteň je rozumné pozerať sa ako na investíciu, ktorá sa časom môže stať aj krásnou rodinnou tradíciou v podobe generačného dedičstva.

Nezabudnite si pozrieť našu pestrú ponuku zásnubných prsteňov a obrúčok na www.egne.sk. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

 

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.