November

Topás a citrín symbolizujú kamene mesiaca november. Vďaka ich cenovej dostupnosti patria medzi naozaj obľúbené. Meno topásu je odvodené od sankritského slova “tapas”, znamenajúceho "žiaru", alebo "oheň". Pôvod slova citrín pochádza z latinského slova “citrinus” - "citrón". Hovorí sa, že v sebe uchováva slnečnú energiu, s čím priamo súvisí aj jeho žlté zafarbenie. Oba drahokamy sú známe svojimi upokojujúcimi energiami.

Viac o kameňoch

Topás

Citrín

Topás je dodávaný v dúhových farbách. Najznámejšími odtieňmi tohto drahokamu sú: modrá, zelená, žltá, purpurová, ružová a oranžová. Dorastá na jeden z najväčších kryštálov na svete, pričom sa hmotnosťou môže približovať ku kilogramom, nie karátovej hmotnosti. Medzi vlastnosťami topásu nájdeme schopnosť zvýšenia kreativity a inteligencie. Svojmu majiteľovi dodáva pocit zdravej sebadôvery a pomáha mu prekonávať strach. Zo svojich liečebných vlastností stojí za spomenutie zmiernenie bolestí, či zlepšenie trávenia. Posilňuje nervový systém a pomáha liečiť nespavosť. Druhým kameňom je citrín, ktorý je vzácny pre svoje očarujúce žlté a oranžové odtiene. Oba kamene majú upokojujúcu energiu a prinášajú pocit šťastia a tepla. Väčšina kameňov topásu a citrínu je cenovo dostupná. To znamená, že tí, ktorí sa narodili v novembri, majú veľa možností na výber. Drahokam citrín je vďaka svojej žiarivej žltej farbe symbolom kľudu, vitality, dôvery, šťastia a optimizmu. Rozptyľuje všetky negatíva, je nápomocný v uvoľňovaní myšlienok. Ochrana, pozitívne postoje a optimistický pohľad do budúcnosti Vášmu telu prinesie vyrovnanosť, pokoj a harmóniu v ktorejkoľvek oblasti.

Topás

Význam a história topásu

Topás môže byť bezfarebný, modrý, žltý, oranžový, ružový, fialový, hnedý a zriedkavo aj červený. V najväčšej miere sa produkuje modrý, ktorý je trvalým výsledkom ožarovania a zohrievania bezfarebného topásu. Dúhový efekt v „mystickom topáse“ je vytvorený potiahnutím bezfarebného topásu tenkým filmom. Niektorí ľudia veria, že slovo topás pochádza zo sanskrtského slova „tapas“, čo v preklade znamená „oheň“. Iní ho spájajú s gréckym „topazosom“. Starovekí Gréci verili, že im tento novembrový kameň dodáva silu. Od 13. do 16. storočia si Európania mysleli, že môže prekaziť magické kúzla a rozptýliť hnev. Indovia zase verili, že topás nosený nad srdcom zaisťuje dlhý život, krásu a inteligenciu. Výrazne ružovo-oranžový topás „Imperial“ má šľachtický pôvod. Všeobecne sa hovorí, že názov vznikol z dôvodu, že ruská kráľovská rodina trvala na zachovaní tých najlepších farieb. Ťažil sa v ruskom pohorí Ural, výlučne pre ich použitie. Alternatívne vysvetlenie, obzvlášť obľúbené v Brazílii je, že pochádza z návštevy brazílskeho cisára Pedra II.

Modrý topás je klenotom 4. výročia svadby. Topás „Imperial“ sa zase spája s 23. výročím svadby.

Pôvod topásu

Brazílsky štát, Minas Gerais, je už viac ako dve storočia jedným z najdôležitejších zdrojov kvalitného topásu vo farbách: žltá, oranžová, červená, ružová a fialová. Druhá oblasť, kde sa topás ťaží je Ouro Preto.

Severozápadná časť Pakistanu (oblasť mesta Katalang) je známa výrobou ružového topásu. Najvyhľadávanejší odtieň ružového kameňa z Katalangu má fialový nádych a v obchodoch s drahokamami ho nazývajú cyklamenovo-ružový.

Dnes medzi hlavné zdroje tohto novembrového kameňa patrí Namíbia, Nigéria, Madagaskar, Mexiko, Mjanmarsko, Srí Lanka, USA a Rusko.

Starostlivosť a čistenie topásu

Topás má podľa Mohsovej stupnice tvrdosti číslo 8. Pružnosť a pevnosť má ale slabú a preto je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo popraskaniu. Na čistenie sa neodporúča používať parné ani ultrazvukové čističe. Najlepšie funguje teplá mydlová voda. Vysoké alebo náhle zmeny teploty môžu spôsobiť vnútorné narušenie kameňa. Farba je voči svetlu pomerne odolná, ale dlhodobé pôsobenie tepla alebo slnečného svetla môže spôsobiť vyblednutie niektorých žlto-hnedých odtieňov.

Viac o topáse

Citrín

Význam a história citrínu

Tento novembrový kameň je priehľadná žltá až hnedo-oranžová odroda kremeňa, ktorá sa v šperkoch používa už tisíce rokov. Citrín je od pradávna obľúbeným drahokamom a podobne ako topás, aj tento kameň si ľudia zamieňali s inými druhmi drahokamov. Má vraj rovnakú silu ako topás a tiež sa verilo, že môže upokojiť svojho nositeľa.

Starovekí Gréci brúsili z kryštálov tohto kameňa rôzne lesklé ozdoby. Rimania vraj nosili prstene s mohutnými purpurovými ametystmi a v ich šperkoch bol zaznamenaný aj citrín. Obzvlášť bol obľúbený aj v pestrofarebných škótskych šperkoch z viktoriánskej éry. Predpokladá sa, že pochádza z francúzskeho slova „citron“. Je klenotom 13. výročia svadby.

Dnes väčšina citrínu pochádza z tepelného spracovania ametystu. Vďaka svojej dostupnosti a širokej škále veľkostí je tento novembrový kameň jeden z najdostupnejších a najžiadanejších žltých drahokamov.

Pôvod citrínu

Hlavnými zdrojmi citrínu sú Bolívia, Španielsko, Madagaskar, Mexiko, Uruguaj a Brazília.

Hlboko v najväčšej sladkovodnej mokradi na svete leží bolívijská baňa Anahí, ktorá je dôležitým zdrojom prírodného citrínu. Túto baňu objavil španielsky dobyvateľ v 16. rokoch 20. storočia, ktorú dostal ako veno, keď sa oženil s Anahí, princeznou z kmeňa Ayoreos z Paragruaja. Baňa sa na 3 storočia stratila, kým nebola v 60. rokoch minulého storočia znovu objavená.
Baňa Anahí produkuje unikátnu kombináciu ametystu a citrínu v jednom kryštáli. Ak sa tieto dve farby objavia spoločne, nazývajú sa ametrín. Citrínové kamene vyrobené v bani Anahí majú oranžovo-žltú až hnedastú farbu.

Starostlivosť a čistenie citrínu

Pri tvrdosti čísla 7 podľa Mohsovej stupnice tvrdosti je citrínový kameň dobre dostatočne pevný a odolný na bežné nosenie. Vyčistiť sa môže teplou mydlovou vodou. Napriek tomu, že ultrazvukové čistenie je bezpečné, neodporúča sa čistenie parou, pretože vysoké teploty môžu spôsobiť prasknutie kameňa.

Viac o citríne
Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.