Topás

Medovo-žltý. Ohnivo-oranžový. Cyklaménovo-ružový. Ľadovo-modrý. Či už v teplých alebo studených tónoch je topás lesklým a brilantným drahokamom. Meno drahokamu je odvodené od sanskritského slova “tapas”, ktoré znamená "žiara", alebo "oheň". Egypťania a Rimania tento kameň stotožňovali s bohmi slnka. Mal ich ochraňovať pred zranením.

Viac o kameni

O topáse

Topás je známy viac než 2000 rokov. Patrí medzi drahé kamene a aj preto tvorili kamene topásu piliere dvanástich jeruzalemských brán. Ako symbol krásy mali slúžiť k ochrane pred nepriateľmi. A presne to robí dodnes. Polodrahokam svojho majiteľa ochraňuje pred negativitou. Zmierňuje jeho strach, aj depresie. Na druhej strane upevňuje zdravie, prináša radosť a hojnosť. Vzhľadom k tomu, že sa topás spája s energiami Slnka, či ohňa - predstavuje aktivitu, nadšenie, prináša lásku a bohatstvo. Topás ma mimoriadne širokú paletu farieb, ktorá okrem hnedej obsahuje aj rôzne odtiene modrej, zelenej, žltej, oranžovej, červenej, ružovej a fialovej. Bezfarebný polodrahokam sa často upravuje na modrú farbu. Modrý topás je dokonca štátnym kameňom štátu Texas (USA). Jemné ružové až červené, fialové alebo oranžové polodrahokamy sú jedinečné kúsky. Topás je tiež plechoroický, čo znamená, že v rôznych uhloch a lomoch svetla môže odrážať rôzne farby. Medzi najlepšie zdroje ťažby topásu patrí Brazília a ruské pohorie Ural. Aj najväčší brúsený kameň na svete (topás El Dorado) pochádza práve z brazílskych baní. Bol objavený v roku 1984 a váži neuveriteľných 31 000 ct (6,2 kg).

Narodeniny a výročia

Topás je kameňom mesiaca december, avšak modrá odroda tohto polodrahokamu je kameňom decembra. Tiež je klenotom, ktorý pripomína 4. a 23. výročie svadby.

1768

Od roku 1 768 sa na kráľovskom dvore v Portugalsku oslavuje objavenie cisárskeho topásu.

271 kg

Jeden z najväčších topásov váži 271 kíl a bol objavený v brazílskom Minas Gerais.

Farba

Ožarovanie bezfarebného topásu elektrónmi s energiou 10 miliónov elektrónvoltov, môže v polodrahokame vytvoriť jeho svetlo-modrú farbu.

Fakty

Minerál: Topás
Chemický vzorec: Al2(F,OH)2SiO4
Farba: žltá, oranžová, hnedá, ružová, červená, purpurová, modrá, zelená, prípadne dvojfarebná a bezfarebná
Index lomu: 1, 619 až 1, 627
Dvojlom: 0, 008 až 0, 010
Hustota: 3, 53
Mohsova tvrdosť: 8

 

Náleziská: Afganistan, Brazília, Mjanmarsko, Čína, Japonsko, Kanada, Kazachstan, Madagaskar, Mexiko, Mozambik, Nigéria, Namíbia, Nemecko, Pakistan, Rusko, Srí Lanka, Vietnam, USA, Ukrajina, Zimbabwe

Egne Trademark

Vylepšenia

Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti topásu.

Napodobneniny

Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom, alebo prírodou.

Farbou podobné

Niektoré drahokamy majú syntetické - laboratórne vytvorené duplikáty, ktoré voľným okom nemôžeme rozoznať. Drahokamy s podobnou farbou ako topás sú napríklad beryl, brazilianit, zafír, kunzit, turmalín, či zirkón.

Čím nás tento drahokam ohúril?

Veľkosť

Topás je jeden z najväčších drahokamov na svete. Tie najväčšie sa vážia v kilogramoch, nie karátoch.

Kĺzavosť

Fazetovaný topás má veľmi vysoký lesk. Na dotyk môže pôsobiť ako mierne klzký.

Plechoroickosť

Drahokam je plechoroický a v rôznych smeroch zobrazuje rôzne farby.

Faktor kvality

Farba

Najcennejšie farby topásu sú oranžovo-červené až červené. Široko dostupné sú aj jeho modré odtiene.

Čistota

Topás je jasný, priehľadný a bez viditeľných inklúzií.

Brus

Kryštály polodrahokamu sa zvyčajne brúsia do tvaru stĺpcov alebo oválov.

Karát

Topás vzniká vo forme veľkých kryštálov a váži sa v kilogramoch.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.