Tanzanit

Tanzanit, ako modrofialová až purpurová odroda minerálu zoisit, je pomenovaný po Tanzánii. Ide o krajinu v ktorej bol v roku 1967 objavený pôvodnými domorodými obyvateľmi - Masajmi. Masajovia verili, že je tento drahokam symbolom narodenia a práve preto sa tanzanit stal obľúbeným darom k prvorodenému dieťaťu.

Viac o kameni

O tanzanite

Exotický tanzanit, ktorý sa na farebnej škále nachádza medzi modrou, fialovou až purpurovou, je možné nájsť iba na jednom mieste na svete a to v blízkosti majestátneho pohoria - Kilimandžáro. Napriek tomu, že sa tanzanit nachádza len na jednom mieste na Zemi, je stále relatívne nedávnym objavom. Táto modrofialová odroda zoisitu nesie názov na počesť Tanzánie, kde bola prvýkrát objavená v roku 1967. Od času svojho objavenia bol tanzanit pomenovaný ako “drahokam 20. storočia”. Jeho kryštály vykazujú z rôznych uhlov pohľadu rôzne farebné kombinácie (pleochroický efekt). Za najkrajšie sú považované tanzanity, ktoré vrhajú aspoň dva odtiene modrej a fialovej farby. Modrá farba drahokamu uľahčuje komunikáciu, uvoľňuje stres a pomáha pri prepracovanosti. Do života vnáša harmóniu a pokoj. Doposiaľ najväčší objavený tanzanit mal neskutočných 737,81 karátov. Tanzanit sa viackrát objavil aj na filmovom plátne, napríklad vo filme Veľký Gatsby a v slávnom filme z 90. rokov - Titanic. Tanzanit v tvare srdca, nazývaný "Srdcom oceánu", zdobil dekolt hlavnej postavy Kate Winslet. Šlo o nádherný 28 karátový modrý drahokam, ktorý dotvoril nezabudnuteľný detail tohto filmu.

Narodeniny a výročia

Tanzanit je kameňom mesiaca december. Tiež je klenotom, ktorý pripomína 24. výročie svadby.

Merlani

Tanzanit je možné nájsť iba na jednom konkrétnom mieste a to na kopci Merlani, jednom z vrcholov pohoria Kilimandžáro v severnej Tanzánii.

1967

Prvý kryštál tanzanitu našli ako prví obyvatelia kmeňa Ali Juuywatu.

Plechoroický

Ak tanzanit nakloníte do rôznych strán, v iných smeroch kryštálu môžete uvidieť ďalšie tri rozličné farby.

Fakty

Minerál: Zoisit
Chemický vzorec: Ca2Al3(SiO4)3(OH)
Farba: fialovo-modrá, modrá, purpurovo fialová, zelená, ružová, žltá, hnedá, šedá, bezfarebná
Index lomu: 1, 691 až 1, 700
Dvojlom: 0, 008 až 0, 013
Hustota: 3, 35
Mohsova tvrdosť: 6 až 7

 

Náleziská: Tanzánia, Afganistan, Pakistan

Egne Trademark

Vylepšenia

Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti tanzanitu.

Napodobneniny

Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom, alebo prírodou.

Farbou podobné

Niektoré drahokamy majú syntetické duplikáty, ktoré voľným okom nemôžeme rozoznať. Drahokamy s podobnou farbou ako tanzanit sú napríklad ametyst, iolit, zafír a spinel.

Čím nás tento drahokam ohúril?

Plechoroickosť

Tanzanit je plechoroický drahokam. Pri pohľade z rôznych smerov je trojfarebný.

Jediné miesto na zemi

Komerčne sa ťaží iba na jednom mieste, v pohorí Kilimandžáro. Tanzanit je pre svoj malý výskyt dokonca vzácnejší ako diamant.

Modrá farba

Práve vďaka modro-fialovým odtieňom je tanzanit výnimočne krásny. Komerčne sa uprednostňujú práve odtiene modrej a fialovej, ostatné ("fancy") farby tanzanitu majú obrovskú hodnotu, ktorá môže dokonca prevýšiť aj niektoré najkvalitnejšie modro-fialové drahokamy.

Faktor kvality

Farba

Fialovo-modrá je najcennejšou farbou tanzanitu, avšak vyskytujú sa aj svetlejšie odtiene.

Čistota

Viditeľné inklúzie (nedokonalosti) znižujú hodnotu drahokamu a to najmä pri svetlejších kameňoch.

Brus

Tanzanit je k dispozícii v rôznych tvaroch. Najbežnejšie sú ale oválne brusy.

Karát

Tanzanitová farba nie je v menších veľkostiach dostatočne sýta. Na to, aby mali drahokamy svoju typicky pestrú farbu, je potrebná viac ako 5 karátová hmotnosť.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.