Ruženín

Ruženín je drahokamová odroda kremeňa. Svoje meno nesie vďaka jemnej ružovej farbe. Farba ruženínu sa pohybuje od veľmi svetlej (takmer bielej) až po stredne tmavo ružovú. Najatraktívnejšia farba sa nachádza vo väčších veľkostiach. Menšie drahokamy však bývajú vzácnejšie. Ruženín sa vyskytuje v masívnej forme, najviac cenené sú pekne tvarované kryštály.

Viac o kameni

O ruženíne

História tohto drahokamu siaha až k začiatkom civilizácie. Archeológovia objavili vzácne ruženínové korálky, ktoré sú staré viac ako 9000 rokov. Tieto korálky poznali už aj staroveké ríše Rimanov, Grékov, Asýrčnanov, či Egypťanov. Vyrábali z nich talizmany, amulety a rôznorodé ozdobné predmety. Egyptská bohyňa Isis používala tento vzácny drahokam na udržanie svojej krásy, vďaka čomu kúpele dodnes ponúkajú ruženínové procedúry. Ruženín sa po stáročia spája s láskou, aj na základe čoho sa mu hovorí “kameň lásky”. Prehlbuje vnímavosť zmyslov a podporuje citlivosť. Svojmu majiteľovi pomáha v riešení problémov, učí trpezlivosti. Zároveň ochraňuje lásku, poskytuje harmóniu a vyrovnanosť, čím zlepšuje celkový duševný pokoj. Drahokam sa používa aj počas tehotenstva, kedy zlepšuje zdravie matky a posilňuje vzájomné puto medzi matkou a dieťaťom.

Narodeniny a výročia

Ruženín je klenot, ktorý pripomína 5. výročie svadby.

Výnimočná farba

Najtmavšie farby ruženínu sa vyskytujú vo veľkých veľkostiach. Menšie drahokamy s jemnejšou farbou sú menej zriedkavé a o to vzácnejšie.

Transparentnosť

Mikroskopické minerálne inklúzie dodávajú pastelovému skvostu zakalenú priesvitnosť.

Súhvezdie

V prípade ak ruženín obsahuje malé, pekne umiestnené inklúzie, je možné, že bude vykazovať asterizmus. Jedná sa o optický fenomén, pri ktorom sa pretínajú trblietavé lúče vytvárajúce efekt hviezdy na kupole drahého kameňa vybrúseného do kabošonu.

Fakty

Minerál: Kremeň
Chemický vzorec: SiO2
Farba: jemná až sýta ružová
Index lomu: 1, 544 až 1, 553
Dvojlom: 0, 035 až 0, 038
Hustota: 2, 66 (+ 0, 03 až – 0, 02)
Mohsova tvrdosť: 7

 

Náleziská: Brazília, JAR, India, Mozambik, Madagaskar, Mjanmarsko, USA, Namíbia, Česká republika

Egne Trademark

Vylepšenia

Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti ruženínu.

Napodobneniny

Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom alebo prírodou.

Farbou podobné

Niektoré drahokamy majú syntetické duplikáty, ktoré voľným okom častokrát nedokážeme rozoznať. Drahokamy s podobnou farbou ako ruženín sú napríklad morganit, kunzit, topás, spinel a turmalín.

Čím nás tento drahokam ohúril?

Špeciálna farba

Najkrajšia farba sa zvyčajne vyskytuje vo väčších veľkostiach. Menšie drahokamy ruženínu spravidla vykazujú svetlejšie odtiene ružovej.

Fenomenálny

V prípade, že ruženín obsahuje množstvo menších inklúzií (vnútorných nedokonalostí), môže pripomínať mačacie oko alebo skupinu hviezd.

Brúsenie

Ruženín je obľúbeným kameňom pri výrobe figúrok a iných menších dekoratívnych predmetov.

Faktor kvality

Farba

Ruženín je k dispozícii od jemnej až po tmavo ružovú.

Čistota

Tento drahokam je vďaka mikroskopickým minerálnym inklúziám mierne zakalený.

Brus

Priehľadný materiál je zvyčajne fazetovaný. Priesvitný je skôr brúsený do kabošonu.

Karát

Veľké drahokamy vykazujú intenzívnejšie ružové odtiene ako tie menšie. Napriek tomu, veľkosť drahokamov robí veľké karátové rozdiely.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.