O morganite
Názov, akým ho dnes pomenúvame dostal na začiatku 20. storočia po jeho následnom objavení v náleziskách v Madagaskare. Pomenoval ho americký mineralóg George Kunz, ktorý chcel vzdať poctu svojmu dlhoročnému priateľovi, zberateľovi drahokamov a zákazníkovi J.P. Morganovi. Morgan sa okrem iného postaral aj o rozkvet geologických zbierok múzea v New Yorku a Paríži. Okrem Madagaskaru sú hlavnými strediskami ťažby drahokamu Brazília, Čína, Rusko, Mozambik, Zimbabwe, či USA. Nosenie morganitu prispieva k zvýšeniu pocitu radosti, pokoja a vnútornej sily. Jeho dlhodobejšie nosenie podporuje priebojnosť a sebadôveru majiteľa. Morganit bol navyše prijatý aj ako kameň právnikov, s cieľom zaistenia spravodlivosti. Je výbornou voľbou pri začatí podnikania, ktorému vraj získa oporu a pevnú pozíciu na trhu. Najväčší kryštál morganitu bol objavený v roku 1989 v Maine. Kameň bol sfarbený do oranžova a meral neuveriteľných 23 x 30 cm. Jeho hmotnosť presahovala 40kg/11 500 ct. Dnes je súčasťou zbierky v Harvardskom múzeum.
Lososová farba
Neopracovaný morganit má silnejšiu oranžovú farbu, pripomínajúcu farbu lososa.
Veľkosť
Kryštály morganitu môžu byť naozaj veľké. Napríklad morganit z Brazílie môže vážiť viac ako 10 kilogramov.
Financie
Názov drahokamu morganit je pomenovaný po najväčšom finančníkovi v histórii - J. P. Morganovi. Zaslúžil sa o jeho popularizáciu a zaradenie do používaných drahokamov.
Fakty
Minerál: Beryl
Chemický vzorec: Be3Al2Si6O18
Farba: ružová, oranžovo-ružová, ružovo-fialová, žlto-oranžová
Index lomu: 1, 583 až 1, 590
Dvojlom: 0, 007 až 0, 008
Hustota: 2, 80 až 2, 91
Mohsova tvrdosť: 7, 5 až 8
Náleziská: Afganistan, Brazília, Mozambik, Mjanmarsko, Madagaskar, Rusko, Pakistan, Srí Lanka, USA
Vylepšenia
Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti morganitu.
Napodobneniny
Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom, alebo prírodou.
Farbou podobné
Niektoré drahokamy majú syntetické duplikáty, ktoré voľným okom nemôžeme rozoznať. Drahokamy s podobnou farbou ako morganit sú napríklad ruženín, kunzit, zafír, spinel, turmalín a topás.