O jantári
Šperky sa z tohto vzácneho drahokamu vyrábajú už od praveku, čo značí viac ako 37 000 rokov. V starovekom Grécku ho nazývali jantár elektron, alebo zázrak vyrobený slnkom. Pre jeho jasnú žiaru ho uznával aj samotný Homér. Egypťania ho ukladali do hrobiek, kde mal zabezpečiť pokojný posmrtný život. Najväčší záujem bol kameňu preukázaný v 14. storočí, kedy zažívalo európske klenotníctvo veľký rozmach. V dnešnej dobe ho vedci využívajú ako trojrozmerné okno do prehistorických ekosystémov a to vďaka obsahu veľkého množstva živočíšnych a rastlinných inklúzii. Najvýznamnejšie náleziská jantáru sa nachádzajú v oblasti Baltského mora, Rumunsku, Madagaskare, Sicílii, Mjanmarsku, Taliansku, či Mexiku. Historicky najstaršie nálezy pochádzajú z Číny, Mongolska a Sibíri. Najväčšou odlišnosťou od iných drahokamov je jeho beztvará štruktúra. Na rozdiel od iných vzniká stuhnutím organickej hmoty do rôznorodých tvarov. Zaujímavosťou je aj jeho vôňa keď sa zahreje, alebo šúcha. Jantárové silice (olej) sa už od staroveku používajú pri výrobe vonných esencií, toaletných vôd a parfumov. Tomuto drahokamu boli odjakživa prisudzované božské vlastnosti. Jeho sila spočíva v odstránení reumatických chorôb a problémov so srdcom a pečeňou. Odborníci sú rovnako presvedčení o ich antibakteriálnych vlastnostiach a regenerácii organizmu po fyzickej námahe, či vážnej chorobe.
Narodeniny a výročia
Jantár sa spája s astrologickým znamením Býka. Kameňom narodenia v porovnaní s inými kameňmi nie je.
320 miliónov
Najstarší jantár pochádza z obdobia približne 320 milión rokov dozadu.
6 ton
Jantárová komnata je miestnosť v Katarínskom paláci v Rusku. Išlo o dar pre Petra Veľkého. Komnata bola v roku 1716 vyrobená zo šiestich ton jantárových panelov.
Časová kapsula
V jantári bolo doteraz identifikovaných viac ako 1 000 vyhynutých zvierat a rôznych druhy rastlín.
Fakty
Organický, nie minerálny: Skamenená živica
Chemický vzorec: C10H16O
Farba: žltá, oranžová, hnedá
Index lomu: 1,540
Hustota: 1,08
Mohsova tvrdosť: 2,0 až 2, 5
Náleziská: Rumunsko, Rusko, Sicília, Madagaskar, Taliansko, Veľká Británia, Japonsko, Mjanmarsko, Mexiko, Kanada, Nemecko
Vylepšenia
Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti jantáru.
Napodobneniny
Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom, alebo prírodou.
Farbou podobné
Niektoré drahokamy majú syntetické duplikáty, ktoré voľným okom nemôžeme rozoznať.