Jantár

Jantár je časovou kapsulou prírody. Jedná sa o skamenenú stromovú živicu, v ktorej sa nachádzajú čiastočky živých organizmov pochádzajúcich spred milión (najčastejšie 25 až 40 miliónov) rokov. Tento drahokam je tvorený uhlíkom, kyslíkom, vodíkom, s malými podielmi síry a popola. Medzi významnú zložku zaraďujeme aj kyselinu jantárovú, ktorá sa v kameni podieľa v množstve 3 - 8 %. Vyskytuje v trhlinách stromov, kvapkách, kvapľoch a kameňoch. Tento drahokam je jednoducho prírodným zázrakom.

Viac o kameni

O jantári

Šperky sa z tohto vzácneho drahokamu vyrábajú už od praveku, čo značí viac ako 37 000 rokov. V starovekom Grécku ho nazývali jantár elektron, alebo zázrak vyrobený slnkom. Pre jeho jasnú žiaru ho uznával aj samotný Homér. Egypťania ho ukladali do hrobiek, kde mal zabezpečiť pokojný posmrtný život. Najväčší záujem bol kameňu preukázaný v 14. storočí, kedy zažívalo európske klenotníctvo veľký rozmach. V dnešnej dobe ho vedci využívajú ako trojrozmerné okno do prehistorických ekosystémov a to vďaka obsahu veľkého množstva živočíšnych a rastlinných inklúzii. Najvýznamnejšie náleziská jantáru sa nachádzajú v oblasti Baltského mora, Rumunsku, Madagaskare, Sicílii, Mjanmarsku, Taliansku, či Mexiku. Historicky najstaršie nálezy pochádzajú z Číny, Mongolska a Sibíri. Najväčšou odlišnosťou od iných drahokamov je jeho beztvará štruktúra. Na rozdiel od iných vzniká stuhnutím organickej hmoty do rôznorodých tvarov. Zaujímavosťou je aj jeho vôňa keď sa zahreje, alebo šúcha. Jantárové silice (olej) sa už od staroveku používajú pri výrobe vonných esencií, toaletných vôd a parfumov. Tomuto drahokamu boli odjakživa prisudzované božské vlastnosti. Jeho sila spočíva v odstránení reumatických chorôb a problémov so srdcom a pečeňou. Odborníci sú rovnako presvedčení o ich antibakteriálnych vlastnostiach a regenerácii organizmu po fyzickej námahe, či vážnej chorobe.

Narodeniny a výročia

Jantár sa spája s astrologickým znamením Býka. Kameňom narodenia v porovnaní s inými kameňmi nie je.

320 miliónov

Najstarší jantár pochádza z obdobia približne 320 milión rokov dozadu.

6 ton

Jantárová komnata je miestnosť v Katarínskom paláci v Rusku. Išlo o dar pre Petra Veľkého. Komnata bola v roku 1716 vyrobená zo šiestich ton jantárových panelov.

Časová kapsula

V jantári bolo doteraz identifikovaných viac ako 1 000 vyhynutých zvierat a rôznych druhy rastlín.

Fakty

Organický, nie minerálny: Skamenená živica
Chemický vzorec: C10H16O
Farba: žltá, oranžová, hnedá
Index lomu: 1,540
Hustota: 1,08
Mohsova tvrdosť: 2,0 až 2, 5

 

Náleziská: Rumunsko, Rusko, Sicília, Madagaskar, Taliansko, Veľká Británia, Japonsko, Mjanmarsko, Mexiko, Kanada, Nemecko

Egne Trademark

Vylepšenia

Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti jantáru.

Napodobneniny

Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom, alebo prírodou.

Farbou podobné

Niektoré drahokamy majú syntetické duplikáty, ktoré voľným okom nemôžeme rozoznať.

Čím nás tento drahokam ohúril?

Zaujímavé inklúzie

Vďaka inklúziám obsahujúcim hmyz, jašterice, kvety, listy, či perie, jantár vedcom napomáha študovať starodávne ekosystémy.

Jurský klenot

Síce je film Jurský park fikciou, no vedcom sa vďaka nemu podarilo extrahovať DNA z drahokamu jantáru, v ktorom našli hmyz starý viac ako 120 milión rokov.

Vôňa

Pri trení má jantár svoju špecifickú vôňu. V staroveku sa olej vyrobený zo spáleného jantáru používal aj vo vôňach. Dnes sa už do parfumov nepoužíva.

Faktor kvality

Farba

Drahokam má viac farieb ako len hnedú, žltú a oranžovú. Vzácne kúsky sa môžu vyskytovať dokonca v zelenej alebo modrej farbe.

Čistota

Jantár s inklúziami rastlín alebo hmyzu je oveľa cennejší ako jantár, ktorý tieto vzácne čiastočky neobsahuje.

Brus

Drahokam je brúsený do rôznych tvarov, ako napríklad kabošonov alebo do tvaru korálok.

Karát

Jantár je prekvapivo ľahký. Aj v nasýtenom soľnom roztoku by dokázal plávať.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.