Laboratórny diamant

Laboratórne diamanty (tiež známe ako lab-grown diamanty) vznikajú vo vysoko kontrolovanom laboratórnom prostredí pomocou pokročilých technologických procesov, ktoré kopírujú podmienky, za ktorých diamanty vznikali v prírode.

Viac o kameni

O laboratórnom diamante

Diamanty pestované v laboratóriu sú skutočné diamanty, rovnako ako vyťažené diamanty. Rozdiel je v tom, že sú vypestované z diamantového „semena“ vedcami pomocou najmodernejších technológií – na rozdiel od toho, aby boli vyťažené zo zeme. Laboratórium kopíruje prirodzené podmienky, za ktorých vznikali diamanty v zemskom plášti pred miliónmi rokov. Z tohto dôvodu sa laboratórne diamanty skladajú z atómov uhlíka v mriežkovej kryštálovej štruktúre – presne tak ako vyťažené diamanty. Ak sa pozriete na laboratórne vytvorený diamant a prírodný diamant neuvidíte žiadny rozdiel. Rozpoznať sa dajú pomocou profesionálnych prístrojov. Kedže vznikajú počas niekoľkých týždňov, majú špecifické rastové vzorce. Laboratórne diamanty certifikujú medzinárodné gemologické laboratória tak ako aj prírodné diamanty. Ich pôvod je uvedený v certifikáte ako laboratórny. V našej ponuke nájdete rôzne laboratórne diamanty s certifikáciou od uznávaného gemologického laboratória IGI.

Narodeniny a výročia

Diamant je kameňom mesiaca apríl. Tiež je klenotom, ktorý pripomína 60. a 75. výročie svadby.

Krása a kvalita

Diamanty pestované v laboratóriu majú rovnaké fyzikálne, chemické a optické vlastnosti ako vyťažené diamanty.

21. storočie

Laboratórne vytvorené diamanty sú inováciou 21. storočia. Americký fyzikálny chemik Tracy Hall vytvoril prvý diamant v roku 1954.

Laboratórny nie syntetický

Moissanit alebo kubické zirkónium (CZ) sú vytvorené tak, aby napodobňovali krásu diamantov, majú ale iné zloženie. Diamanty vytvorené v laboratóriu tvorí 100% uhlík, identický ako v prírodnom diamante. To znamená, že v prípade laboratórnych diamantov ide o skutočné diamanty, nie syntetické.

Fakty

Minerál: Diamant
Chemický vzorec: C
Farba: bezfarebná
Index lomu: 2,42
Hustota: 3,52 (+/- 0,01)
Mohsova tvrdosť: 10

Náleziská: Laboratórne diamanty vznikajú pomocou moderných technológií v kontrolovanom prostredí. Hlavnými producentami sú India a Čína.

Egne Trademark

Proces výroby

Laboratórne diamanty sa vytvárajú prostredníctvom dvoch základných technologických procesov. CVD - chemická depozícia z plynných fáz alebo výroba diamantov z vysoko tlakových a vysoko teplotných podmienok - HPHT. Tieto procesy umožňujú simulovať podmienky za ktorých rastú prírodné diamanty a vytvoriť diamanty v laboratóriu.

Rôzne farby a tvary

Podobne ako pri prírodných diamantoch, laboratórne diamanty môžu mať rôzne farby a tvary. Farbu laboratórnych diamantov možno kontrolovať pridaním rôznych nečistôt do procesu rastu. To umožňuje vytvárať farebné diamanty, ako sú modré, zelené, ružové alebo žlté diamanty.

Identifikácia

Rozlišovanie medzi laboratórnymi a prírodnými diamantmi môže byť náročné. Preto existujú rôzne laboratórne metódy na identifikáciu laboratórnych diamantov, vrátane testov na detekciu ich rastových charakteristík a prítomnosti určitých nečistôt.

Prečo tento drahokam milujeme?

Rôzne farby laboratórnych diamantov

Laboratórne diamanty môžu mať rôzne farby, vrátane klasického bezfarebného, ako aj modrého, žltého, ružového alebo zeleného. Farbu diamantov ovplyvňuje prítomnosť nečistôt počas ich rastu. Vytvorením určitých podmienok pri výrobe možno dosiahnuť požadovanú farbu diamantu.

Tvary / Brusy laboratórnych diamantov

Laboratórne diamanty sa brúsia, tak ako tie prírodné, do rôznych tvarov. U nás najobĺubenejší je briliantový brus ale aj emerald, ovál, štvorec ( princess alebo ascher ) či srdce.

Etické a environmentálne výhody

Laboratórne diamanty sú považované za etickú a environmentálne prijateľnejšiu voľbu v porovnaní s prírodnými diamantmi. Pri ťažbe prírodných diamantov môže dochádzať k ekologickej degradácii a problémom týkajúcim sa ľudských práv, ako je ťažba "krvavých diamantov." Výroba laboratórnych diamantov nevyžaduje ťažbu a môže byť kontrolovaná tak, aby bola eticky zodpovedná.

Faktor kvality

Farba

Čím je farba drahokamu čírejšia, tým je diamant vzácnejší. Aj tá najmenšia farebná odchylka môže spôsobí rozdiel v hodnote laboratórneho diamantu.

Čistota

Stupeň čistoty laboratórneho diamantu sa hodnotí, tak ako pri prírodnom diamante, počtom, veľkosťou a polohou inklúzií v diamante.

Brus

Brus a jeho konkrétne proporcie, symetria a lesk, sú dôležitými faktormi pri interakcii diamantu so svetlom.

Karát

Väčšie laboratórne diamanty rovnakej kvality majú vyššiu hodnotu za karát.

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.