September

Zafír, septembrový kameň, existuje vo všetkých farbách dúhy, okrem červenej. Rôznorodé farby vznikajú v dôsledku prímesi železa, titánu, alebo chrómu. Každá farba (biela, modrá, žltá, zelená, čierna, fialová) je nositeľom konkrétnej vlastnosti. Čierny zafír do života prináša jasnejšie smerovanie, modrý duchovnú pravdu, zelený rozvoj osobnosti a fialový zafír odstraňuje negativitu. Ružový pomáha v privolávaní pozitívnych podnetov a žltý do príbytku svojho nositeľa priťahuje bohatstvo. Upokojujúci biely zafír sa vyznačuje mimoriadne čistou energiou, pomáha v rozvoji potenciálu majiteľa.

Viac o kameni

Zafír

Septembrový zafír je drahokam cenený už tisíce rokov. Aj keď sa termín zafír obvykle vzťahuje na modrú odrodu minerálu korund, tento kameň je dodávaný aj v iných farbách. Najcennejšou je intenzívny modrý odtieň. Aby zafír spĺňal požadované farby, býva tepelne upravovaný pri teplote 1700 až 1800 stupňov Celzia. Počas niekoľkých hodín sú neskôr brúsené do požadovaných tvarov. Zafír je po stáročia spojený s kráľovskou hodnosťou a údajne symbolizuje vernosť a dušu. Jeho názov pochádza z gréckeho slova „sappheiros“ a je jedným z najobľúbenejších farebných kameňov. Považuje sa za symbol úprimnosti, vernosti, pravdy. Svojmu nositeľovi do života prináša radosť, mier a múdrosť. Umožňuje väčšie sústredenie. Zbavuje duševného napätia, čím je priamo upokojená aj myseľ.

Zafír

Význam a história zafíru

Tento septembrový kameň symbolizuje úprimnosť, pravdu, vernosť a vznešenosť. Je ozdobou a symbolom kráľovstva. Elita starovekého Grécka a Ríma verila, že modré zafíry chránia majiteľov pred ublížením a závisťou. Stredovekí duchovní nosili zafíry, pretože symbolizovali nebo. Starovekí Peržania zase verili, že Zem v skutočnosti spočíva na obrovskom zafíre, vďaka ktorému je obloha modrá.
Údajne bol zafír považovaný aj za liek. Stredovekí Európania verili, že vylieči mor a choroby spojené s očami. Zafírový kameň bol tiež považovaný za protilátku proti jedu.

Medzi slávne zafíry patrí Rockefeller Sapphire, 62,02 karátový obdĺžnikový stupňovito brúsený kameň, ktorý bol objavený v Mjanmarsku. Klenot získal v roku 1 934 finančník John D. Rockeferell od indického maharadžu. Zafír bol najskôr zasadený ako brošňa a neskôr ako prsteň s dvoma brúsenými trojuholníkovými bočnými kamienkami. Najznámejším zafírom za posledné roky je 12 karátový modrý drahokam obklopený diamantmi v zafírovom zásnubnom prsteni, ktorý najskôr nosila princezná Diana a neskôr Kate Middleton, vojvodkyňa z Cambridgu.

Pôvod zafíru

Kašmír, Mjanmarsko a Srí Lanka sú 3 historicky dôležité zdroje tohto septembrového kameňa. Významné množstvo zafíru bolo okrem krajín Ázie a Afriky, nájdené aj v Austrálii, Thajsku, Kambodži, Madagaskare a v USA.

Zafíry boli okolo roku 1 881 objavené v Kašmíre, keď zosuv pôdy vysoko v Himalájach odhalil veľké množstvo zamatových kryštálov. Kamene s fazetou týchto kryštálov vytvorili povesť kašmírového zafíru ako jedného z najvyhľadávanejších drahokamov na svete. Od tej doby je výroba tohto zamatového kameňa sporadická.

Oblasť Mogok v Mjanmarsku (Barma) je ďalšou lokalitou, ktorá je známa výrobou zafíru. Zafír sa zvyčajne vyskytuje vedľa rubínových usadenín ale v oveľa menších množstvách. „Barmský“ zafír, ako ho mnohí volajú, má bohatý a intenzívny modrý odtieň, vďaka ktorému je obzvlášť cenený. Mjanmarsko je tiež známym zdrojom jadeitu, spinelu, zirkónu, ametystu, peridotu a ďalších drahých kameňov.

Aj Srí Lanka je viac ako 2 000 rokov zdrojom tohto septembrového kameňa. Modré a efektné kamene ťažené z naplavených štrkov, môžu predstavovať pozoruhodný lesk a sýtosť. Biele mliečne zafíry s názvom „geuda“ sa môžu tepelne spracovať, čím získajú bohatú modrú farbu.

Thajsko je okrem zdroja zafíru známy aj svojim hlavným brúsiacim centrom. V hustej džungli križovanej prašnými cestami ťažia zafír baníci v provincii Chanthaburi. Septembrové drahokamy z Mjanmarska a Kambodže často končia na brúsenie a vylepšenie v Chanthaburi, ktoré sú ďalej posielané do Bangkoku, do ďalšieho dôležitého centra drahokamov.

Starostlivosť a čistenie zafíru

Zafír je pomerne tvrdý a na Mohsovej stupnici tvrdosti sa nachádza na 9. mieste z 10. Má vďaka tomu úžasnú pevnosť a odolnosť. Je skvelou voľbou na každodenné nosenie.

Na čistenie tohto septembrového kameňa je vždy bezpečnou voľbou teplá mydlová voda. Čistenie za pomoci ultrazvuku a pary je taktiež úplne bezpečné. Zafíry s početnými inklúziami odporúčame čistiť vlhkou handričkou a šetrným roztokom určeným na čistenie šperkov.

Viac o zafíre
Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.