Marec

Akvamarín a heliotrop patria k narodeninovým kameňom mesiaca marec. Jeden evokuje modrú oblohu a upokojujúcu vodu, zatiaľ čo druhý predstavuje zdravie a silu. Akvamarín je odroda berylu. Je obľúbeným pre svoju nádhernú farbu, pripomínajúcu hladinu mora. Jeho sýto modrú farbu spôsobujú čiastočky železa. Tento drahokam sa rovnako pýši nádherným leskom a vysokým stupňom tvrdosti.

Viac o kameňoch

Akvamarín

Heliotrop

Akvamarín a heliotrop sú veľmi odlišné, pokiaľ ide o vzhľad. Avšak obidva majú podobnú povesť - majú ochrániť pohodu človeka. Akvamarínový kameň pripomína farbu mora. Od sýto-modrých po svetlé, jemne zelenkavo modré odtiene, fazetové akvamaríny, ktoré sú často bez inklúzií a čisté ako voda, symbolizujú čistotu duše. Heliotrop je zvyčajne tmavozelený kabošon (charakterizuje typ brusu kameňa), s červenými škvrnami („krvi“) od oxidu železa. Tento drahokam pomáha prekonať náročné obdobia, melanchóliu a traumy. Je rovnako účinným pri redukcii dlhodobého stresu, utišuje nervozitu a netrpezlivosť. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že prináša celkové zdravie a silu. Na druhej strane, akvamarín, prináša harmóniu a šťastie, čím udržuje pocit spokojnosti a zmierňuje akýkoľvek druh podráždenia. Očisťuje telo a myseľ, v každej situácii majiteľovi napomáha byť dobrým človekom.

Akvamarín

Význam a história akvamarínu

Názov akvamarínu pochádza z latinčiny a znamená „morská voda”. Starovekí námorníci tvrdili, že drahokam upokojuje vlny a zaisťuje ich bezpečnosť na mori. Tento marcový kameň prináša šťastie aj v manželstve. Verilo sa, že poskytuje ochranu pred nepriateľmi v bitkách a súdnych sporoch. Nositeľ akvamarínu by mal byť neporaziteľný a prívetivý.

Akvamarín nie je len kameňom mesiaca marec, tiež sa dáva ako darček k 19. výročiu svadby. V roku 1 936 dostala prvá brazílska dáma Eleanor Rooseveltová tmavomodrý obdĺžnikový akvamarín, ktorý vážil 1 298 karátov. Išlo o najväčší fazetovaný kus a sám o sebe vážil 1,3 kilogramu. Teraz je tento drahokam umiestnený v prezidentskej knižnici a múzeu Franklina D. Roosevelta v Hyde Parku New Yorku. Najväčší fazetovaný akvamarín na svete, s názvom Dom Pedro Aquamarine, s veľkosťou 10 363 karátov je umiestnený v Smithsonianskej inštitúcii v Amerike.

Pôvod akvamarínu

Významným zdrojom akvamarínu je v posledných dvoch storočiach brazílsky štát Minas Gerais. Ide o miesto v ktorom sa nachádzajú skalnaté kopce, rieky a kroviny. Drahokamy sa nachádzajú v tvrdých horninách a zvetraných pegmatitových ložiskách vo východnej časti štátu, v blízkosti centra Teófilo Otoni.

Akvamarín sa nachádza aj vo vysokom pakistanskom pohorí – Karakorum. Aby sa baníci dostali k jeho ložiskám, musia vyliezť po strmých chodníkoch do nadmorskej výšky 3 800 až 13 000 a viac stôp. Pod týmto pohorím ležia úrodné doliny, rieky a malé mestečká. Akvamarín je z tejto oblastí označovaný aj ako „čistá voda“.

Kamene akvamarínu sa ťažia aj v Keni, Madagaskare, Nigérii, Zambii a Mozambiku. Medzi americké zdroje patrí oblasť Mount Antero v štáte Colorado a kalifornské okresy Riverside a San Diego. Okrem toho bol akvamarín nájdený aj v Číne, Mjanmarsku a na Ukrajine.

Starostlivosť a čistenie akvamarínu

Vďaka tvrdosti 7,5 až 8 na Mohsovej stupnici je tento marcový kameň dostatočne odolný na každodenné nosenie. Starostlivosť o drahokam je jednoduchá. Potrebná je iba teplá voda, mydlo a jemná zubná kefka. Pokiaľ nie sú v drahokame inklúzie, ultrazvukové čističe a čistenie parou sú zvyčajne bezpečné možnosti.

Viac o akvamaríne

Heliotrop

Význam a história heliotropu

Heliotrop, známy aj ako krveľ – krvavý kameň , je odroda chalcedónu (kryptokryštalický kremeň). Ide polopriesvitný až nepriehľadný tmavozelený jaspis s červenými inklúziami oxidov železa, najmä hematitu. Názov „heliotrop“ pochádza zo starovekého gréckeho slova, ktoré znamená „obrátené slnko“. V dávnych dobách sa verilo, že tieto marcové kamene po vložení do vody sfarbujú slnko na červeno. Názov „krvavý kameň“ pochádza z presvedčenia, že farebný vzor má náboženský význam a predstavuje Kristovu krv.

Heliotropu je pripisovaných niekoľko metafyzických vlastností. Zahŕňajú zvýšenie sily, neviditeľnosť a zachovanie zdravia a mladosti. V dnešnej dobe je krveľ kameňom šťastia, pretože ho oceňujú najmä športovci, keďže práve oni potrebujú posilniť svoju silu. V Indii môžu byť heliotropy rozdrvené na prášok a použité ako afrodiziakum.

Aj keď heliotrop nezdieľa rovnakú krásu ako akvamarín, napriek tomu je oceňovaný za špeciálne vlastnosti. Používa sa ako drahokam, ktorý je typicky brúsený do tvaru nazývaného kabošon.

Pôvod heliotropu

Väčšina dnešných heliotropov pochádza z Indie. Nachádza sa však aj v iných častiach ako Brazília, Austrália, Čína a USA. Využíva sa ako výplň zlomenín alebo dutín v iných horninách.

Starostlivosť a čistenie heliotropu

Heliotrop je možné ľahko vyčistiť aj doma s teplou mydlovou vodou a mäkkou kefkou. Dôležité je uchovávať ho mimo drsných chemikálií a extrémne vysokých teplôt. Sušiť ho treba len čistou, mäkkou handričkou. Aby sa nepoškriabal, je dôležité uchovávať ho v mäkkých tkaninách.

Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.