Jún

Perly, alexandrit a mesačný kameň sú spojené s mesiacom jún. Majú hlbokú históriu a pôvod, čo svedčí aj o ich kvalite. Jún je iba jeden z troch mesiacov (ostatné sú august a december), s ktorým sa spájajú 3 narodeninové kamene. Tieto kamene ponúkajú veľké množstvo atraktívnych možností. Budú vyhovovať aj Vášmu finančnému rozpočtu.

Viac o kameňoch

Perla

Mesačný kameň

Alexandrit

Perla je jediný drahokam vytvorený živočíchom (perlorodkou, alebo morskou ustricou). Farbu získava podľa lastúry, v ktorej vznikla. V prírode sa vyskytujú ojedinele, čo svedčí o ich jedinečnosti, aj vysokej cene. Na ich pestovaní sa môže podieľať aj ľudský faktor (umelé pestovanie hlavne na farmách v Japonsku). Perly sú považované za symbol čistoty a lojality, na základe čoho sa dodnes nosia v deň svadby. V moslimskom svete sú považované za symbol dokonalosti a elegancie. Druhý kameň mesiaca jún, je mesačný kameň. Svoje meno dostal podľa vzhľadu pripomínajúcemu povrch Mesiaca. Vďaka unikátnemu vzhľadu, aj jeho mimozemského pôvodu, je jedným z najcennejších drahokamov. Je kameňom prianí, nádeje a nových začiatkov. Majiteľovi do života prináša harmóniu, vnímavosť a ochraňuje ho na všetkých cestách. Podporuje ženskosť a plodnosť. Pozitívne pôsobí proti menštruačným problémom, bolestiam chrbta a hlavy. V poradí tretí drahokam - alexandrit, ohúri zaujímavou vlastnosťou, ktorou je zmena farby z modrozelenej na dennom svetle, pri umelom osvetlení (sviečka, lampa) na červenohnedú farbu. Svoje meno nesie po ruskom cárovi Alexandrovi II. Kvalitný alexandrit patrí medzi najdrahšie kamene na svete. Drahokam podporuje kreativitu a podnecuje našu predstavivosť. Nositeľovi pomáha nájsť vnútornú rovnováhu, rovnako zvýšiť tok pozitívnej energie. Dôležitými sú aj pocity bezpečia, ochrany a odstránenia žiaľu a smútku, ktoré alexandrit vie navodiť. Verí sa, že je rovnako účinným aj na zvýšenie sebadôvery a dravosti nositeľa.

Perla

Význam a história perly

Tento očarujúci júnový kameň pochádza z oceánov, jazier a riek na celom svete. Ide o nadčasový šperk, ktorý milujú najmä ženy všetkých vekových kategórií. Pôvod perál fascinoval už našich predkov. Starovekí obyvatelia Blízkeho východu verili, že sú perly padajúce slzy z neba. Číňania si mysleli, že pochádzali z mozgu draka. Krištof Kolumbus si myslel, že mäkkýše tvoria perly z kvapiek rosy.

Perly sú organické drahokamy, ktoré rastú v tkanive živého slaného alebo sladkovodného mäkkýša (ustrice alebo mušle). Prírodné perly vznikajú vtedy, keď mäkkýš vylučuje látku, nazývanú „perleť“, okolo dráždivého prvku, ako je napríklad kúsok piesku, ktorý napadol jeho škrupinu. Kultivované perly sú produktom ľudského zásahu. V tomto prípade musia technici implantovať kus plášťového tkaniva s perleťovou perlou (buď sladkovodnou alebo morskou). Mäkkýš pokrýva dráždivú látku perlou, rovnako ako prírodná perla. Kultivované perly sa chovajú na kultivovaných perlových farmách. Tisíce rokov lovu perál zdecimovali lôžka z tých prírodných. Preto dnes kultivované perly predstavujú väčšiu časť na trhu. Tieto perleťové kamene prinášajú oslnivú škálu veľkostí, farieb a tvarov.

Perly sú už odpradávna spájané s čistotou, pokorou a nevinnosťou. Dá sa povedať, že sú „sladko jednoduché“. Preto sa dávali aj ako svadobný dar.

Predpokladalo sa, že perlový kameň má viacero prospešných vlastností. V starovekom sanskritskom texte Atharvaveda sa písalo, že perly poskytujú dlhý život a prosperitu. V Ázii zase verili, že pomáhajú zmierniť tráviace ťažkosti a krvácanie. Niektorí arabskí lekári z 19. storočia tvrdili, že perlový prášok zlepšuje zrak, upokojuje nervové chvenie a zmierňuje depresiu.

Jednou z najznámejších prírodných perál je La Peregrina s hmotnosťou 50,56 karátov. Perla v tvare kvapky holubieho vajíčka bola objavená v 15. storočí v Panamskom zálive. Stala sa cenným vlastníctvom európskej kráľovskej rodiny. V roku 1 969 ho Richard Burton daroval Elizabeth Taylor. Spoločnosť Christie’s New York v roku 2 011 vydražila náhrdelník Cartier obsahujúci La Peregrina za 11,8 miliónov dolárov.

Pôvod perly

Najčastejšie sa perlové kamene nachádzajú na miestach, ktoré majú teplú vodu a jasnú oblohu. Mäkkýšom sa darí v znečistených vodách, čiže farmy s perlami sa spravidla nachádzajú ďaleko od civilizácie a často v úchvatnom prostredí.

Perly pestované v slanej vode sa pestujú v mnohých oblastiach sveta. Farmy s kultivovanými perlami sa nachádzajú predovšetkým v Japonsku a Číne, najmä pozdĺž južného prostredia provincií Guangdong a Guangxi. Kultivované perly v Južnom mori sa pestujú od severného pobrežia Austrálie cez Indonéziu až po južné prostredie juhovýchodnej Ázie, pričom veľké prevádzky sú aj na Filipínach. Gambierove ostrovy a súostrovie Tuamotu, ktoré sú súčasťou Francúzskej Polynézie, sú dvoma lokalitami, kde sa pestujú drahé čierne tahitské perly. Čína je dominantným zdrojom sladkovodných kultivovaných perál.

Prírodné perly sa nachádzajú v Arabskom zálive najmenej 5 000 rokov, zatiaľ čo potápači ich získavajú z Červeného mora od roku 300 p.n.l. V Mannarskom prielive sa perly nachádzajú už od roku 2 000 p.n.l. Od 16. storočia sa z vôd Mexika, Strednej Ameriky a terajšej Venezuely získavalo veľké množstvo perál. V ktorejkoľvek z týchto oblastí sa dnes nachádza iba malé množstvo perál.

Starostlivosť a čistenie perly

Perly majú podľa Mohsovej stupnici tvrdosti číslo 2,5 až 3,0. Tým pádom sú pomerne jemným drahokamom a vyžadujú si špeciálnu starostlivosť. Je potrebné uchovávať ich oddelene od ostatných drahokamov a iných kovových šperkov, aby neboli poškriabané. Nikdy sa nesmú skladovať v plastovom vrecku, pretože môže vydávať chemikáliu, ktorá poškodzuje ich povrch. Perlové šperky je potrebné aplikovať vždy ako posledné, teda až po nanesení parfumu, vlasových výrobkov a kozmetiky. Najlepší spôsob na ich čistenie je použitie mäkkej, vlhkej handričky, ideálne po každom nosení.

Viac o perle

Mesačný kameň

Význam a história mesačného kameňa

Mesačný kameň je najznámejším drahokamom zo skupiny živcov. Je známy pre svoju adularescenciu (svetlom), ktorá sa šíri cez drahokam a dodáva mu zvláštnu žiaru. Najkvalitnejšie mesačné kamene vykazujú na bezfarebnom pozadí modrý lesk. Drahokam je spojený s rímskym a gréckym lunárnym božstvom. Hindská mytológia tvrdí, že je vyrobený z mesačných lúčov. Tiež je spájaný s láskou, vášňou, plodnosťou a prináša veľké šťastie.

Dizajnéri secesnej éry, ako René Lalique a Louis Cofort Tiffany, využívali mesačný kameň vo svojich šperkoch. Do popredia sa opäť dostal počas hnutia „detí kvetov“ v 60. rokoch minulého storočia.

Pôvod mesačného kameňa

Mesačný kameň sa dá nájsť na rôznych miestach v USA, napríklad v Novom Mexiku, Severnej Karolíne a Virgínii. Najdôležitejšími svetovými lokalitami sú India, Srí Lanka, Brazília, Madagaskar, Mjanmarsko a Tanzánia.

Starostlivosť a čistenie mesačného kameňa

Podľa Mohsovej stupnici tvrdosti (6 – 6,5) má mesačný kameň slabú odolnosť. Pri vysokých teplotách môže prasknúť. Preto by sa nemal čistiť ani ultrazvukovým ani parným čističom. Najlepšou možnosťou čistenia je teplá mydlová voda s mäkkou kefkou.

Viac o mesačnom kameni

Alexandrit

Význam a história alexandritu

Alexandrit je vzácna odroda minerálu chrysoberylu, ktorý pri rôznych tepelných podmienkach mení farbu. Najviac cenené sú tie kamene, ktoré vykazujú živú zelenú až modrastú zelenú za denného alebo fluoresenčného svetla a intenzívnu červenú až purpurovú pri žiarovkovom svetle. Hlavne zdroje alexandritu boli prvýkrát objavené v roku 1 830 v ruskom pohorí Ural. Drahokam bol pomenovaný po mladom následníkovi trónu, Alexandrovi II. Alexandrit upútal pozornosť krajiny, pretože jeho červené a zelené farby odrážali národné vojenské farby cisárskeho Ruska.

Keď sú určité druhy dlhých, tenkých inklúzií navzájom rovnobežné, môžu vytvárať jav, nazývaný efekt mačacieho oka. Len málo drahokamov je tak fascinujúcich a tak ohromujúcich ako alexandrit.

Pôvod alexandritu

Veľkolepé ložiská ruského pohoria Ural boli úplne vyťažené. Teraz väčšina alexandritu pochádza z Brazílie, Srí Lanky a východnej Afriky. Alexandrit najlepšej kvality je kvôli svojmu nedostatku, najmä vo väčších veľkostiach, jedným z drahších farebných drahokamov.

Starostlivosť a čistenie alexandritu

Tento júnový kameň je pomerne tvrdý, v Mohsovej stupnici mu patrí číslo 8,5. Má vynikajúcu pevnosť a odolnosť. Vďaka tomu je vhodnou voľbou pre prstene alebo aj iné šperky, ktoré môžete nosiť dennodenne. Alexandritový zásnubný prsteň je jedinečným darčekom pre budúcu nevestu, samozrejme ak je narodená v júni. Pre tento drahokam sú vhodné všetky typy čistenia, od teplej mydlovej vody, cez ultrazvukové až po parné čističe.

Viac o alexandrite
Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.