Júl

Korene mena tohto drahokamu siahajú do sanskrtského slova “ratanraj”, ktoré doslova znamená “kráľ drahokamov”. Podľa iných zdrojov je pôvodom mena latinské slovo “rubeus, ruber”, čo v preklade znamená “červená”. Presne taká je aj farba rubínu. Farba, za pomoci ktorej tento kráľ drahokamov, zosilňuje vášeň, lásku a úspech.

Viac o kameni

Rubín

Nejaký stručný text od Egne

Júlový kameň, rubín, je jeden z najvyhľadávanejších drahokamov vôbec. Len málo vecí upúta pozornosť tak, ako rubínový kameň. Najkvalitnejšou farbou tohto kameňa je tmavočervená s fialovým nádychom, nazýva sa aj „holubia krv“. Rôzne druhy minerálneho korundu sa získavajú zo stopových množstiev chrómu. Čím viac chrómu, tým bude červená silnejšia. Obľúbenosť si drahokam získal aj svojou tvrdosťou. Na Mohsovej stupnici zastáva pozíciu čísla 9, ktoré je len o jeden stupeň nižšie ako tvrdosť najtvrdšieho materiálu na svete - diamantu. Vďaka výbornej tvrdosti a odolnosti, je rubín pre svoje vlastnosti ideálnym kandidátom aj pre brúsenie. Práve vďaka nemu drahokam získava vysoko lesklý povrch, ktorý je naozaj cenný. Pri jeho nosení odporúčame byť opatrný. Drahokam povzbudzuje k veľkým činom, dravosti, dodáva nebojácnosť a múdrosť. Prináša lásku, úspech, aj šťastie. Vďaka svojim pozitívnym vibráciám je veľkým pomocníkom pri prekonávaní pooperačných ťažkostí a zdravotných problémov.

Rubín

Význam a história rubínu

V starovekej Indii bol rubín pre svoju vzácnosť, tvrdosť, krásu a zdanlivo mystické sily nazývaný aj „kráľom drahých kameňov“. Drahokam bol dlho spájaný s krvou životnej sily a v indických šperkoch symbolizoval silu a mladistvú energiu. V minulosti verili, že dokáže predpovedať nešťastie alebo nebezpečenstvo a aj to, že lieči zápalové ochorenia a hnev. Barmskí bojovníci verili, že vďaka rubínu, budú v bitke neporaziteľnými. Stredoví Európania zas hovorili, že tieto drahokamy zabezpečujú zdravie, múdrosť, bohatstvo a úspech v láske.

Pôvod rubínu

Za jeden z najstarších zdrojov sa považuje Mjanmarsko. V oblasti Mogok sa už viac ako 500 rokov nachádzajú žiarivé červené, inklúziami rozptyľujúcimi svetlo, zjemnené rubíny. Tento región je miestom zvetraného mramoru a starovekých budhistických chrámov. Od konca 20. storočia je aj Vietnam ďalším dôležitým zdrojom tohto júlového kameňa. V regióne Luc Yen v severnom Vietname, kde sú hory obklopené dažďovým pralesom, sa produkujú rubíny červenej až purpurovo-červenej farby. Remeselní baníci dnes obrábajú pôdu v nádeji, že nájdu drahokam, ktorý im prinesie šťastie.

Za nový dôležitý zdroj sa považuje dokonca Mozambik. Tento africký národ je domovom plodných baní v Montepuez. Rubíny, ktoré sa tam našli, boli porovnávané so známymi drahokamami v Mogoku. Koncom 20. storočia boli rubínové usadeniny na hranici medzi Thajskom a Kambodžou hlavným zdrojov rubínov na trhu. Medzi ďalších významných producentov patrí Afganistan, Tadžikistan, Pakistan, Srí Lanka, Keňa, Tanzánia a Madagaskar.

Starostlivosť a čistenie rubínu

Aby boli rubíny čistej červenej farby, je potrebné, aby sa tepelne upravili a tým sa odstránilo ich purpurové zafarbenie. Tento proces dokáže odstrániť aj drobné inklúzie (nedokonalosti), vďaka čomu bude drahokam pôsobiť svetlejším tónom, čím bude nepriehľadnejší.

Vo väčšine prípadov je možné rubín vyčistiť teplou mydlovou vodou a mäkkou kefkou. Ultrazvukové a parné čističe sú zvyčajne bezpečné len pre neopracované kamene.

Viac o rubíne
Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.