Január

Granát, narodeninový kameň mesiaca január, je jeden z najrozmanitejších drahokamov. Existuje v naozaj širokej škále farieb a to žltej, svetlozelenej, cez oranžovú až po tmavočervenú. Celkový počet farebných odrôd granátu je vyšší ako 20 druhov. Popri najznámejších ložiskách sa ťaží po celom svete. Aj keď sa jeho niektoré druhy (napr. červený) bežne nachádzajú na všetkých kontinentoch, pre oražové a zelené granáty to neplatí. Aj na základe toho sú oveľa cennejšie. Tento drahokam je symbolom pozitívnej emócie.

Viac o kameni

Granát

Tí, ktorí oslavujú narodeniny v januári, majú šťastie, že práve krásny a farebne rozmanitý granát je ich drahokamom. Zvyčajne je červený, ale existuje aj v iných farbách, ako napríklad v oranžovej, žltej a žiarivej zelenej. Pri osvetlení môžu dokonca meniť farbu z modrej na purpurovú. Aj napriek tomu, že má granát rovnakú kryštálovú štruktúru ako diamant, predsa patrí do odlišnej skupiny minerálov. Líšia sa od seba chemickým zložením, svojimi vlastnosťami, aj rozmanitou farebnou škálou, ktorú granát ponúka. Týmto drahokamom sa v 16. storočí najviac preslávila Česká republika, kde bolo objavené obrovské nálezisko červených granátov. Táto udalosť významne napomohla k rozvoju šperkárstva. Ťažba a spracovanie červeného drahokamu prebieha u českých susedov dodnes. Ľudia veria, že nosenie granátu zaručuje dobré zdravie, šťastie a bohatstvo. Drahokam je rovnako považovaný za kameň vášne a lásky, čo podporuje aj jeho sýtočervená farba. Je obľúbeným darčekom nielen januárových oslávencov, ale aj darom k výročiu svadby, či výborným tipom pri romantických vyznaniach lásky. Posilňuje našu vytrvalosť, zvyšuje sebadôveru a prebúdza našu tvorivosť.

Granát

Význam a história granátu

Názov kameňa pochádza zo stredovekého latinského „granatus“, čo v preklade znamená „granátové jablko“, podľa ktorého nesie červenú farbu. Drahokam existuje už od doby bronzovej. Náhrdelníky posiate červenými granátmi zdobili aj faraónov starovekého Egypta. V Ríme obsahovali časti granátu signetové prstene, ktoré sa používali na zapečatenie dôležitých dokumentov. Starovekí duchovní a šľachtici uprednostňovali červený granát.

Granát je zoskupenie niekoľkých minerálov. Päť z nich (pyrop, almandín, spessartín, grossulár a andradit) sú dôležitejšie ako drahokamy. Pyrop a alamandín sú fialovo-červené. Spessartín je oranžovo-žltý a andradit je buď žltý alebo zelený. Grossular môže byť bezfarebný, žltý, červeno-oranžový, oranžovo-červený a tiež aj zelený (ten sa nazýva tsavorit).

Jedným z najznámejších granátových šperkov je Smithsonianov starožitný pyropový hrebeň na vlasy. Je v ňom umiestnený veľký ružový granát. Pyropánové granáty, ktoré zdobia tento diadémový klenot, pochádzajú z historických baní v Českej republike. Tieto červené krásky boli mimoriadne obľúbené už počas viktoriánskej éry (1 837 – 1 901), v čase kedy bol hrebeň vyrobený.

Podľa indickej astrológie dokáže granát eliminovať negatívne myšlienky, ako depresia a pocit viny, a vzbudzuje väčšie sebavedomie a psychickú pohodu na podporu kreatívneho myslenia. V staroveku a stredoveku sa drahokamy ako granát, považovali za lieky proti zápalovým ochoreniam a na upokojenie nahnevaného srdca.

Pôvod granátu

Granáty pochádzajú z rôznych regiónov a rôznych krajín. Hlavným zdrojom červených pyropových granátov, ktorých obľuba vzrástla už počas viktoriánskej doby, boli Čechy. V 19. storočí ťažil zelené granáty z ruského pohoria Ural, klenotník Peter Carl Fabergé. V dnešnej dobe je najväčším distribútorom africký kontinent. Namíbia produkuje demantoidy. Jasne zelené granáty pochádzajú z Kene, Tanzánie a Madagaskaru. Namíbia a Tanzánia produkujú aj oranžovo-žlté granáty. Okrem Afriky sa tento drahokam dlhé roky vyrábal aj v južnej Kalifornii. Kameň mesiaca január sa nachádza aj v Mjanmarsku, Brazílii, Iráne, Afganistane, Pakistane, Indii a na Srí Lanke.

Starostivosť a čistenie granátu

Podľa Mohsovej stupnice tvrdosti sa granáty pohybujú medzi 6, 5 až 7, 5. Znamená to, že kameň je náchylnejší na poškodenie, podobne ako rubíny, zafíry a diamanty. Granáty sú ideálne na osadenie do náušníc, brošní a príveskov. Nie je vhodné, aby sa nosil s inými drahokamami, pretože sa môže poškriabať a tiež môže znehodnotiť aj mäkšie drahokamy ako sú perly alebo opály.

Väčšina granátov nie je vylepšovaná. Zriedkavo však môžu byť vyplnené sklenou hmotou, aby vylepšili zdanlivú čírosť drahokamu. Vylepšené kamene si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Na čistenie Vám odporúčame použiť teplú mydlovú vodu a mäkkú kefku (tak mäkkú, aby nepoškriabala povrch kameňa). Bezpečné je tiež ultrazvukové čistenie ale len pre tie drahokamy, ktoré nemajú prasklinky. Čistenie parou sa neodporúča.

 

 

Viac o granáte
Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.