Február

Februárový kameň, ametyst, je purpurová odroda kremeňa. Za svoj fialový odtieň vďačí prítomnosti hliníka a železa. Aj napriek odlišnej štruktúre kryštálu, v porovnaní s inými kremeňmi, si ametyst zachováva svoju tvrdosť, hmotnosť a lom svetla. V minulosti si mohli dovoliť vlastniť tento kameň iba bohatí ľudia, avšak v dnešnej dobe je cenovo oveľa dostupnejší.

Viac o kameni

Ametyst

Ak ste sa narodili vo februári, vašim rodným kameňom je práve ametyst. Ide o purpurovú odrodu kremeňa. Jeho orgovánové až tmavofialové odtiene je možné brúsiť do rôznych tvarov a veľkostí. Dokonca sa môžu ťažiť a vyrábať aj v laboratóriu. Fialová farba je už po stáročia považovaná za jeden z mnohých symbolov kráľovských hodnôt. Aj vďaka tomu sa v priebehu histórie ametyst stal nezameniteľnou súčasťou korunovačných klenotov. Februárový drahokam sa nachádza v rôznych kráľovských rodinách od Európy po Áziu. Poznáte niekoho, kto pre Vás znamená celý svet a považujete ho za svojho kráľa alebo kráľovnú? Doprajte mu kráľovský darček – ametystový šperk. Alebo ak máte práve Vy narodeniny vo februári, potom môže byť nosenie tohto drahokamu symbolom osobného posilnenia a vnútornej sily. Sila drahokamu údajne lieči opilosť a urobí vás bystrozrakými v podnikaní. U kresťanov je zas symbolom skromnosti, pokory, stability a vnútornej sily. Je kameňom snov a budúcnosti, s čím je priamo spojená premena a inšpirácia. Drahokam v nás zároveň podporuje lásku a túžbu pomáhať ostatným.

Ametyst

Význam a história ametystu

Názov ametystu pochádza z gréckeho slova „ametystos“ a znamená „liek proti opilosti“. Vďaka svojej farbe pripomínajúcej víno spájala drahokam grécka mytológia s Bakchom – bohom vína. Verilo sa tiež, že ametyst udržuje svojmu nositeľovi jasnú hlavu a bystrého ducha v bojových a obchodných záležitostiach. Podľa renesančných Európanov mal drahokam upokojiť milovníkov zaplavených vášňou.

Ametyst je klenot, ktorý sa podľa tradície udeľuje k 6. výročiu svadby. Na rôzne oslavy, hostiny alebo len tak ho nosili aj zaujímaví ľudia z minulosti: Katarína Veľká (1729 – 1796) mala tento drahokam obzvlášť v láske. Takmer stále nosila ametystové náhrdelníky alebo náušnice. Slávna znalkyňa šperkov, Wallis, vojvodkyňa z Windsoru (1 896 – 1986), urobila nezabudnuteľné vyhlásenie vo Versailles v roku 1953, práve keď mala na sebe honosný ametystový náhrdelník podľa Cartiera.

Už od čias Alexandra Veľkého obdivovali králi a kráľovné sýty purpurový odtieň februárového kameňa. Sila ametystu tkvie v rôznych mystických silách vrátane tej, že kto ho nosí, dodá mu silu a dôvtip. Nosenie ametystu môže byť tiež symbolom osobného posilnenia a vnútornej sily.

Pôvod ametystu

Do 19. storočia bolo Rusko hlavným zdrojom ametystu, až dokým sa v Brazílii nenašli ďalšie veľké ložiská tohto drahokamu. Dnes sa najviac ťaží v Afrike a Južnej Amerike. Brazília je stále hlavným dodávateľom. Najmä Rio Grande do Sul, síce ametyst, ktorý sa tu ťaží má zvyčajne svetlejšiu farbu ako ametyst ťažený v iných krajinách. Brazílsky ametyst sa tvorí v dutých, kryštálmi lemovaných geódach, ktoré sú také veľké, že sa do nich dá postaviť.

Baňa Anahí v Bolívii, ktorá je ukrytá v mokradiach Pantanalu, je ďalším významným zdrojom tohto drahokamu. Baňa bola objavená španielskym dobyvateľom v 16. rokoch 20. storočia. Anahí je v kruhoch drahokamov známa aj ako zdroj neobvyklých dvojfarebných kryštálov ametystu a citrínu, tiež nazývaných ako ametrín.

Zambijská baňa Kariba je v Afrike jedným z najväčších výrobcov ametystu na svete. Drahokam, ktorý sa tam ťaží má spravidla výbornú kvalitu a bohato sýte farby.

Ametyst sa nachádza aj v USA, 74 kilometrov od Arizony. Baňa Four Peaks je umiestnená vysoko v najdrsnejšej časti pohoria Mazatzal. Toto odľahlé miesto s vysokými letnými teplotami a nedostatkom vody a energie, spôsobuje v bani náročné podmienky. Napriek tomu tento drsný, suchý a štrkom napadaný terén vytvára veľmi jemné tmavo-fialové a purpurovo-červené kryštály ametystu.

Starostlivosť a čistenie ametystu

Podľa Mohsovej stupnici tvrdosti má ametyst číslo 7. Znamená to, že je vhodný na každodenné nosenie v prsteňoch a iných šperkoch. V priebehu času ale môže vykazovať opotrebovanie a vyžaduje si vyleštenie. Keďže je tento februárový kameň náchylnejší na poškodenie ako tvrdšie drahokamy (rubíny, zafíry a diamanty), hrozí mu poškriabanie iných ametystových šperkov, uložených vedľa seba.

Tepelné spracovanie je najbežnejšou technikou na zlepšenie farby prírodného ametystu. Tento druh spracovania nemôže svetlý ametyst stmaviť, ale môže zosvetliť farbu veľmi tmavého a tým ho robí atraktívnejším. Dokáže tiež odstrániť nežiadúce hnedasté inklúzie. Dokonca môže niektorý ametyst tepelným spracovaním zožltnúť a zmení sa tak na citrín.

Tepelné spracovanie ametystu má za následok trvalú zmenu farby. Ak bude vystavený silnému teplu, môže byť o niečo krehkejší a je potrebné dbať na to, aby sa nepoškodili jeho ostré hrany. Nadmerné teplo mu môže úplne odstrániť farbu a niektoré ametysty tak pri dlhodobom vystavení svetlu vyblednú. Napriek tomu, že je farba pri bežnom použití stabilná, nejde o kameň, ktorý odporúčame nosiť bežne na slnečné a teplé miesta, napríklad na pláž.

Šperky z ametystového kameňa je môžné čistiť aj ultrazvukovým čističom. Čistenie parou neodporúčame. Najbezpečnejšou možnosťou je mäkká kefa s jemným mydlom.

Stretnúť sa môžete aj s ametystom vyrobeným v laboratóriu. Syntetický ametyst má rovnaké chemické a fyzikálne vlastnosti ako prírodný. Je známy už od 70. rokov minulého storočia. V niektorých prípadoch je ťažké rozlíšiť prírodný a syntetický ametyst. Obchodník je ale povinný kupujúceho oboznámiť, či je drahokam prírodný alebo syntetický.

Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.